تعریف بوم گردی

تعریف بوم گردی

بومگردی حافظ در ورزنه

تعریف بوم گردی
بوم گردی همان سفر مسئولانه ای است که بیش از هر چیز به طبیعت و حفظ ان توجه دارد بوم گردی در واقع بازدید از زیست بوم یک منطقه است بطوری که به هیچ یک از ویژگی های محیطی فرهنگی طبعیی و اجتماعی اصیل منطقه خدشه ای وارد نشود
بوم گرد یا اکوتوریست گردشگری است که به بازدید از یک منطقه و جاذبه های ان می رود و از امکاناتش استفاده می کند اما کمترین اثر منفی رابر ساختار محیط زیست می گذارد بوم گرد خود را نسبت به محیط مسئول می داند و تلاش دارد تا الکوی زیستی و فرهنگی منطقه را حفظ کند


اقامتگاه بوم گردی چیست؟
حالا که در مورد بوم گردی دانستید تعریف اقامتگاه بوم گردی کار سختی نیست این اقامتگاه ها برای پذیرایی از بوم گردان و البته سایر مسافران علاقه مند به حفظ ویژگی های محیط زیست ساخته می شود
در این اقامتگاه ها سعی می شود تا کمترین اسیب به محیط وارد اید و مهمان نیز تا حدودی با فرهنگ جامعه میزبان اشنا شود
این اقامتگاه ها بیشتر به واسطه افراد محلی اداره می شود تا در انتقال ویژگی های اجتماعی و فرهنگی موفق تر عمل کنند تزیینات و ساختار اقامتگاه های بوم گردی نیز تداعی کننده ویژگی های همان منطقه هستند و حتی غذاهای سرو شده در ان نیز از میان خوراک های محلی انتخاب می شودتوسعه پایدار گردشگری احیای ارزش های سنتی و بومی کمک به اقتصاد جامعه و حفظ محیط زیست از فرصت هایی هستند که اقامتگاه های بوم گردی در اختیار جوامع می گذارند این یک راه خوب برای به راه انداختن یک کسب و کار کوچک خانوادگی به شمار می اید.
اقامتگاه های بوم گردی صرفا جایی برای اقامت نیستند و همین موجب تمایز انها از هتل ها و مهمانسراها می شود. این اقامتگاه ها خود می توانند به عنوان جاذبه گردشگران را به سوی خود بکشانند . کسانی که می خواهند ساعاتی را دور از محل زندگی شان بگذرانند و در فرهنگ جامعه میزبان غرف شوند چیزهای جدید یادبگیرند و انرژی لازم برای ادامه فعالیت های شان را کسب کنند..طراحی بومی
یکی از ویژگی هایی که به محض ورود به یک روستا یا شهر توجه شما را به خود جلب می کند ساختار خانه ها و ساختمان ها و نوع طراحی انهاست .
اقامتگاه های بوم گردی هم به عنوان نماینده ای از ویژگی های منطقه باید معماری سنتی طراحی شده باشند بیشتر این نوع اقامتگاه ها خانه ها و بناهای قدیمی هستند که احیا و تجهیز شده اند تا مورد استفاده عموم مردم قرار گیرند.

میزبانان در اقامتگاه بوم گردی
یکی از بهترین کسانی که می تواند فرهنگ مقصد را به شما ارئه کند میزبانان اقامتگاه هستند که لباس محلی پوشیده اند و تلاش می کنند به خوب به سوالات شما در زمینه فرهنگ پاسخ دهند.
این یکی از ویژگی های مهم اقامتگاه های بوم گردی به شمار می ورد معمولا میزبانان این اقامتگاه ها وقت زیادی را با مسافران می گذرانند وتلاش دارند تا بخش هایی از فرهنگ منطقه را به انها یاد دهند.وقتی وارد یک اقامتگاه بوم گردی می شوید باید کاملا حس کنید که به یک خانه محلی قدم گذاشته اید و حتی کارکنان میزبانانی هستند که به شما فرصت داده اند چند روزی را در خانه شان بگذرانید.
از کوچکترین چیزها در حیاط گرفته تا تزیینات مورد استفاده بر در و دیوار ها و حتی وسایل پذیرایی باید نشانی از سنت و فرهنگ داشته باشد.مسلما پوشش کف اتاق ها در شمال و جنوب کشور باهم متفاوت است و همین نوعی تمایز بین انها محسوب می شود
وجود کُرسی، صنایع دستی، نوع سفره و محل غذا خوردن، چیدمان رختخواب و تخت و …. همه و همه نشانگر دکوراسیون خانه های همان منطقه هستند و باید حس حضور در خانه یکی از بومی ها را به شما بدهند.
در هر جامعه محلی مراسم خاصی وجود دارد این مراسم ممکن است مقیاسی بزرگ داشته باشند و کل جامعه محلی را درگیر کننده و ممکن است به رقص و اوازی متاه در یک خانه ختم شوندبه هر حال اینها جزوی مهم از فرهنگ به شمار می روند وتنها راه حفظ شان تکرارآنهاست .
ارسالی آقای قدیری

اقامتگاه بوم گردی حافظ ورزنه

یک اقامتگاه سنتی کوچک اما با صفا در نزدیکی کویر، تالاب گاوخونی و رود زاینده‌رود می‌تواند گزینه خیلی خوبی برای لذت بردن از سفر به شهر توریستی ورزنه باشد. اقامتگاه بوم گردی حافظ ورزنه در سال ۱۳۹۶ برای میزبانی از مسافران آماده شد. اقامتگاه بوم گردی حافظ ورزنه با این که چندان بزرگ نیست اما ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که اگر با اسمارتیز همراه باشید بیشتر با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

داستان اقامتگاه بوم گردی حافظ ورزنه

این اقامتگاه در واقع یک خانه قدیمی مربوط به دوران پهلوی اول است که در منطقه تاریخی شهر ورزنه قرار گرفته بود. در اوایل دهه نود و بعد از سرازیر شدن مسافران و بومگردان به شهر ورزنه، عده‌ای از افراد خوش ذوق شهر تصمیم گرفتند تا با مرمت این خانه تاریخی آن را در اختیار مسافران قرار دهند. حالا این بنای تاریخی تبدیل به یک اقامتگاه بومگردی با امکانات مناسبی شده و هر ساله میزبان تعداد زیادی از مسافران شهر ورزنه است.

آدرس:
استان اصفهان، شهر ورزنه، خیابان دکتر بهشتی، کوچه ابوذر

راه_دسترسی:
برای دسترسی به این شهر تاریخی باید از اصفهان حدود ۱۲۰ کیلومتر به سمت شرق حرکت کنید. مدت زمان مسیر از اصفهان حدود یک ساعت و نیم خواهد بود. کل مسیر تا در اقامتگاه آسفالته است و مسیر دسترسی نیز کاملاً سر راست است. برای دسترسی به جاده اصفهان به ورزنه، باید به کمربندی شرق اصفهان بروید. این جاده در امتداد روی زاینده رود ادامه پیدا می‌کند به همین دلیل در مسیر از شهرهای کوچک زیادی عبور خواهید کرد. بعد از حدود ۸۰ کیلومتر به شهر سیان خواهید رسید سپس با عبور از روی رودخانه زاینده‌رود و عبور از کنار شهر اژیه و طی مسیر ۳۰ کیلومتری به ورزنه می‌رسید. بعد از رسیدن به میدان ورودی شهر (میدان نماز)، پیدا کردن خیابان بهشتی کار سخت نخواهد بود. بعد از طی مسیر حدود ۱ کیلومتری کوچه ابوذر در سمت راست شما نمایان خواهد شد و به اقامتگاه بودم گردی حافظ ورزنه خواهید رسید. از اصفهان با اتوبوس نیز می‌توانید خود را به ورزنه برسانید و سپس از تاکسی‌های ورزنه بخواهید تا شما را به این اقامتگاه ببرند.

ساعت ورود:
از ساعت ۱۴ هر روز

ساعت خروج:
تا ساعت ۱۴ هر روز

بحث و گفتگو

اولین نظر دهنده باشید “تعریف بوم گردی”