گزارش برنامه گرده آلمانها-علم کوه

باشگاه کانون کوه

تاریخ اجرا ۱۴ الی۱۷ شهریور ۱۳۹۹

سرپرست برنامه :کامبیز بختیاری

شرکت کنندگان :

آقایان مهدی عباسی-جلودار

مرتضی معینی-مسئول تدارکات

فرهاد امیری-مسئول فنی

یزدان نور بخش-مسئول جستجو و نجات

سعید کتابی-مسئول ناوبری و gpsو گزارش نویس

وسیله ایاب و ذهاب : سواری شخصی

تیم گرده آلمان ها

گزارش برنامه

 طبق هماهنگی انجام شده قبلی ساعت  5صبح روز جمعه چهارهم شهریور۹۹ از کرج-میدان امیر کبیر با دو دستگاه خودرو شخصی به طرف جاده چالوس حرکت میکنیم.

ساعت رسیدن به محل  قرارگاه ونداربن-کلاردشت ۹:۱۵ صبح

با توجه به اینکه ازقبل بابت حمل کوله ها با مسئول قاطرهای منطقه هماهنگی صورت گرفته بود، ولی موفق به انجام این امر نشده و بعد از آنالیز لوازم شخصی و گروهی نفرات با کوله های سنگین با سرقدمی مهدی عباسی و عقبداری مرتضی معینی درساعت. ۱۱ صبح حرکت از قرارگاه ونداربن را اغاز کرد.هوای مساعد با حضور خورشید در آسمان نوید یک برنامه خوب را به ما میداد.

تیم آماده حرکت
حرکت تیم با سرقدمی مهدی عباسی

با گذر از مسیر پاکوب و مشخص در کنار رودخانه ابتدای مسیر و همچنین دره های بسیار زیبا  نفرات در ساعت ۱۶:۴۰

  به جانپناه سرچال قدم نهادند.

خستگی و تاخیر در زمانبندی روز اول منجر به این شد که بعد از جمع بندی کلی و با نظر سرپرست یک روز به برنامه اضافه شده و شب را در جانپناه سرچال به سر برده و تجدید قوا نماییم و روز شنبه حرکت به سمت محل جهت کمپ و شب مانی روز دوم یعنی علم چال اقدام نماییم.

صبح روز دوم  حدود ساعت ۹صبح اقدام به پیمایش نموده و (با توجه به موقعیت فرسایشی منطقه و سنگهای ریزشی)از روی ترک مسیر و سنگچینهای امتداد راه به سمت علم چال ادامه مسیر داده و ساعت ۱۲:۱۵ ظهر به محل جانپناه علم چال(جانپناه مخروبه) رسیدیم،استراحت و تجدید قوا صورت گرفت (حدودا ۲ساعت)و با توجه به اینکه  زمان زیادی که داشتیم با تصمیم سرپرست به سمت آخرین محل شب مانی در سکوی به جا مانده در زیر قله شانه کوه حرکت کردیم و ساعت ۱۵ عصر شروع به برپایی کمپ در روبروی دیواره زیبای علم کوه نمودیم.

جلسه فنی تیم در ساعت ۱۷ برای آخرین هماهنگیها و برنامه ریزی از طرف سرپرست و مسئول فنی گروه و چک کردن لوازم همراه صورت گرفت.

هوای بسیار دلچسب آخرین روزهای تابستان مثل روز اول با ما دست یاری داده بود و شبی بسیار آرام رو در چادرها به سر بردیم .

تیم گرده آلمان ها

زمان حرکت نهایی و روز سوم برنامه حدودا ۴:۳۰ صبح بیدار باش و ساعت  ۵ صبح حرکت به سمت گرده از مسیر پاکوب زیر قله شانه کوه صورت گرفت.

حضور یک تیم دیگر از تهران در سپیده صبح نوید یه شروع ترکیبی رو در مسیر گرده به ما میداد،هر چند کار رو برای هر دو تیم سخت مینمود اما در ابتدا برای عبور از اولین طناب به صورت موقت به سرعت عبور هر دو تیم کمکی نسبی شد.اما متاسفانه همین ترکیبی حرکت کردن کنترل رو از دست ما خارج نمود و در عبور از مسیر معروف به دو رکابی همنوردمون آقا یزدان رو دچار حادثه کردساعت ۴۵/۸ (شرح در گزارش مسئول فنی و سرپرست به عرض خواهد رسید)با توجه به شرایط به وجود آمده مجبور شدیم بعد از پانسمان و رسیدگی به مصدوم از کمی بالا دست تر اقدام به فرود کنیم و عملاً صعود کنسل و عملیات امداد رسانی خود جوش توسط اعضای تیم به سمت پایین شروع شد.

این مهم با سختی موجود در روی مسیر با مدیریت سرپرست و مسئول فنی تا ساعت ۱:۳۰ بامداد روز دوشنبه به طول انجامید که مصدوم به چادرها در محل کمپ رسید،البته در بخش انتهایی مسیر با تصمیم سرپرست آقای کتابی و معینی جهت تجدید قوای مصدوم و نفرات از تیم جدا و به محل کمپ با سرعت بیشتر حرکت نمودن تا تغذیه و آب و پوشاک برای اعضا از محل کمپ همراه خود بیاورند.

در روز چهارم برنامه یعنی صبح دوشنبه با توجه به اقدامات صورت گرفته شده از سمت سرپرست و تیم پشتیبان در ساعت ۱۱:۳۰ تصمیم گرفته شد تا رسیدن همنوردان اعضامی تیم از کرج مصدوم را تا قسمتهای ممکن همراهی کنیم.صعب العبور بودن و سختیهای مسیر متاسفانه اجازه همراهی کردن و بسکت کردن کامل مصدوم را از تیم گرفته بود و حضور قاطر در منطقه و محل فعلی ما ناممکن بود.

یزدان در حال استراحت

ساعت ۱۲:۳۰ ظهر با رسیدن آقای عینی و سرعتی از دوستان و همنوردان باشگاه کانون کوه که از شب قبل از تهران وکرج به منطقه امده بودن نیروی دوباره ای در وجود اعضا ایجاد شد و با مدیریت سرپرست و تصمیمی دوباره آقایان کتابی و معینی و امیری جهت حمل بار اضافه گروه به سمت جانپناه سرچال حرکت کردند وبا توجه به مشکلات کاری اقایان کتابی ومعینی از تیم جدا شده و همان روز به طرف کرج حرکت کردند..

به گفته آقای بختیاری سرپرست تیم (حدود ساعت ۱۵ آقای براتعلی قدمی( قاطرچی منطقه) یک برانکارد جدید با خود آورده و ما باخوشحالی فوق العاده یزدان را  آماده و بسکت کردیم، باتوجه به اینکه تعدادمان کم و بارها سنگین بود پیشرفت ما نسبت به قبل خیلی زیاد شد و توانستیم ایشان را در عرض دو ساعت تا نزدیک دشت بهشت بیاوریم . در آنجا براتعلی گفت من باید پایین بروم و من مجبور شدم سیامک و علی را بخاطر نبود چادر و کیسه خواب و..به همراه براتعلی به پایین بفرستم تا فردا صبح زود با نیروی کمکی به ما ملحق شوند . بعد از رفتن این دوستان ما چادر را بر روی تخته سنگ بزرگی با شیب ملایم زدیم وشروع به صرف شام و چای کردیم. حدود ساعت ۳۰/۲۰ یک نفر افغانی به درب چادر آمده و اعلام کرد آماده شوید پایین برویم ، در  آن شرایط بجای خوشحالی ، واقعا ناراحت شدم و گفتم ما تا فردا صبح پایین نمی آییم. بعدا آقا رسول نقوی و مهرزاد فرضی و براتعلی آمدند (به همراه دو قاطر) در مقابل عمو رسول تسلیم شدم و یزدان را سوار قاطر کرده و چادر بقیه بارها را نیز با قاطر بعدی به سردچال آوردیم و ساعت ۳۰/۲۲ به پناهگاه سردچال رسید یم)(به نقل از آقای بختیاری)

تیم آقای مهرداد فرضی
آقای بختیاری و آقا یزدان

نفرات همراه نیز مصدوم را با سختی خاص و تلاش بی وقفه به سمت پایین هدایت و همراهی نمودند تا جاییکه ساعت ۲۲:۳۰ طی تماس تیم پشتیبان با تیم همراه مصدوم با سلامت و رعایت ایمنی لازم مصدوم را به جانپناه سرچال رساندند و تصمیم به شب مانی و ادامه عملیات امداد برای روز بعد گرفتند.آقای معینی و کتابی نیز طی هماهنگی و تماس با تیم پشتیبان حضور خود در ساعت ۲۳ شب روز دوشنبه در کرج با سلامت کامل اعلام نمودند تا نگرانی بابت این دو در تیم نباشد.

صبح روز سه شنبه امداد و حمل مصدوم توسط قاطر به پایین دست با همراهی نفرات حاضر در منطقه و تیم صورت گرفت و نهایتا تا قبل ظهر همه نفرات به ونداربن رسیدند و توسط سواریهای شخصی به سمت کرج حرکت نمودند و یزدان عزیز را به بیمارستانی در کرج رساندند

حمل مصدوم با قاطر
تیم گرده آلمان ها همراه با تیم پشتیبان

انتهای برنامه و عملیات امداد با تلاش تک تک همنوردان و پیشکسوتان و مسئولین تا بعد از ظهر روز سه شنبه ۱۸ شهریور به طول انجامید.

با آرزوی بهبودی و سلامتی باری یزدان عزیز و تشکر و از مدیریت و درایت سرپرست و مسئول فنی برنامه و پیشکسوتان عزیز.

نکات کلیدی برنامه

مناسبترین فصل صعود با توجه به بارشهای زمستان در اواخر بهار  تا اوایل پاییز میباشد(ترجیعا مرداد و شهریور)

پوشش گیاهی منطقه

گون ،پونه ،آویشن،چای کوهی،و..

جانوران منطقه

خرس قهوه ای ،گرگ،گراز،پلنگ،کل و بز کوهی،خارپشت،انواع خزندگان (مار و مارمولک)،عقاب و شاهین

چشمه های موجود

در کنار جانپناه ،آب برف در طول مسیر تا کنار جانپناه خرابه موجود میباشد که البته در شرایط بحرانی با رعایت پروتکل بهداشتی قابل استفاده است.

نکات ایمنی

با توجه به شرایط جوی منطقه و تیمهای حاضر و عدم داشتن شرایط مناسب طنابها  سیم بکسلهای موجود در محل حدالامکان از طنابهای ثابت در طول مسیر استفاده نگرددو از طنابهای ثابت همراه خود استفاده گردد.

نزدیکترین محل امداد و حلال احمر

کلاردشت-رودبارک

نکته

: با توجه به شرایط منطقه و حجم لوازم همراه حتما از حضور قاطر در منطقه و داشتن آمادگی جسمانی بالای نفرات اطمینان حاصل نمایید.

تیم پشتیبان فنی  و امداد و نجات

آقایان  سیامک عینی ، علی سرعتی ، خیراله سبحانی  ،مصطفی تخیری و آقای فرهاد حسینی

عکاس:کامبیز بختیاری

تهیه و تنظیم گزارش :سعید کتابی            

شهریور ماه ۱۳۹۹

موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران قله و طبیعت (کانون کوه)

فرهاد حسینی