سخن بزرگان
۞ کوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به طبیعت، ورزش ما نیست، باور ماست، زندگی ماست. به راستی که کوهنوردی فقط ورزش نیست، کوهنوردی یک روش زندگی است. (ادموند هیلاری اولین صعود کننده اورست ). ۞ صعود به قله امری اختیاری است در حالیکه فرود از آن اجباری خواهد بود اد ویستور: در سکوت سخت تلاش کن، بگذار موفقیت صدای تو باشد.
Monday, 17 May , 2021
امروز : دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 6 شوال 1442
شناسه خبر : 2293
  پرینتخانه » گزارش برنامه ها تاریخ انتشار : 21 آگوست 2020 - 14:31 | 16 بازدید | ارسال توسط :

گزارش صعود به قله دماوند

صعود به دماوند از مسیر شمال شرقی ناندل دماوند ۲۹ الی ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ وقت سحر خیز ای مایه ناز            نرمک نرمک باده خور و چنگ نواز کانها که بجایند نپایند بسی          و آنها که شدند کس نمیاید باز                                                                    خیام مشخصات کلی برنامه: نوع برنامه: کوهنوردی سنگین نام منطقه: دماوند- جاده هراز- روستای ناندل […]

گزارش صعود به قله دماوند

صعود به دماوند از مسیر شمال شرقی ناندل

دماوند

دماوند

۲۹ الی ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹

وقت سحر خیز ای مایه ناز            نرمک نرمک باده خور و چنگ نواز

کانها که بجایند نپایند بسی          و آنها که شدند کس نمیاید باز

                                                                   خیام

مشخصات کلی برنامه:

نوع برنامه: کوهنوردی سنگین

نام منطقه: دماوند- جاده هراز- روستای ناندل

مدت برنامه :۲/۵ روزه

محل حرکت: 

۱-کرج ۵ صبح از جلوی سینما هجرت

۲- تهران۵:۴۵ از جلوی ایران فیلم

۳- اتوبان بابایی

نام مسئولین واعضای شرکت کننده:

سرپرست: آقای سیامک عینی

مسئول فنی: آقای مهدی عباسی

جلودار : آقای مهدی عباسی

عقبدار:آقای علی سرعتی

امداد و نجات:  آقای یزدان نوربخش

اعضای شرکت کننده ۱- آقای غلام گرگین(پیشکسوت در کوهنوردی)۲- آقای مهدی عباسی ۳- آقای سیامک عینی۴- آقای علی سرعتی ۵- آقای اسد فیض ساکی ۶- آقای احمد طاقع ۷- آقای یزدان نوربخش ۸-آقای مصطفی امینی ۹- آقای محمد محبی ۱۰- آقای بهنام محمدی ۱۱- آقای حامد جلیلی ۱۲- آقای حماد جلیلی ۱۳- آقای حمید ابتهاج ۱۴- خانم زهرا گلگزار ۱۵- خانم پروین علیمحمدی ۱۶- خانم فرخنده بوستانی ۱۷- خانم شکوفه چهاردولی

تعداد نفرات: ۱۷ نفر

عکاس و فیلمبردار: آقای مهدی عباسی – آقای اسد فیض ساکی –خانم شکوفه چهاردولی- آقای حمید ابتهاج- آقای حامد جلیلی

نویسنده گزارش و ثبت Trackبرنامه :  شکوفه چهاردولی

تیم پشتیبانی: آقای فرهاد حسینی

روابط عمومی : آقای صمصام ایرانپور

 

سیمای جغرافیایی منطقه:

ارتفاعات و نقاط مهم منطقه (قلل همجوار، گردنه ها، دره ها و…):

کوه دَماوَند کوهی در شمال ایران است که بلندترین کوه ایران و بلندترین قله آتشفشانی آسیا است. دماوند دومین کوه بلند فلات ایران و خاورمیانه است( بلندترین قله فلات ایران هم تیریچ میر با بلندی ۷۶۹۰ متر در پاکستان است). دماوند در پاره مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر جای دارد.از دیدگاه تقسیمات کشوری، در بخش لاریجان  شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد. منابع مختلف اندازه‌های گوناگونی برای ارتفاع کوه دماوند از سطح آب‌های آزاد ذکر کرده‌اند. به نقل از درگاه ملّی آمار ایران، ارتفاع این کوه ۵٬۶۱۰ متر است (درگاه ملی آمار، ۲۰۱۲) و منابع دیگر، از جمله پایگاه ملّی داده‌های علوم زمین ایران و وبگاه رصدخانه زمین ناسا، ارتفاع آن را به ترتیب ۵٬۶۷۰ متر و ۵٬۶۷۱ متر نقل کرده اند.

نوع پوشش گیاهی منطقه

: در ارتفاعات مختلف کوه دماوند، گیاهان فراوان و گوناگونی می‌رویند که برخی از آن‌ها فقط در یک ارتفاع خاصی دیده می‌شود. گیاهان این منطقه که به اسم دماوند نامگذاری شده‌اند عبارتند از: کلاه میرحسن دماوندی، کزل دماوندی، بومادران دماوندی، پیرگیاه دماوندی، ریش قوش دماوندی، فراموشم مکن دماوندی، زنگوله‌ای دماوندی، کتانی دماوندی و ماشک دماوندی. اما در ارتفاع ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ متر تنها علف و بته‌های بلند و خاردار و به هم پیوسته وجود دارند. با این وجود دامنه شمالی و شمال شرقی کوه دماوند در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری کاملاً پوشیده از شقایق است. این شقایق منحصر به فرد در دنیا شناخته شده است و با نام شقایق لار و رینه در کتاب‌های معتبر گیاه‌شناسی جهان به ثبت رسیده. همچنین این منطقه از لحاظ مرتع و چراگاه بسیار غنی است؛ حتی در ارتفاعات بلند دماوند نیز (زیر چهار هزار متر) از این بابت فقر چندانی وجود ندارد.

نوع جانوران منطقه:

این منطقه به دلیل موقعیت ویژه آن که از شمال به جنگل و از جنوب به کوه‌های هم‌ مرز کویر مشرف است، میزبان انواع مختلفی از جانوران است، از جمله:
جانوران شکارچی چهارپا روباه، شغال، سگ و گرگ، جانوران گیاه‌خوار مانند کل‌وبز، قوچ‌ ومیش، پرندگان از پرندگان شکارچی، عقاب طلایی را می‌توان نام برد. دیگر پرندگان این منطقه تیهو، کبک، بلدرچین، سینه سیاه و طوطی دارکوب هستند.

نمای از منطقه

پیش برنامه

: قبل از شروع گزارش برنامه صعود به قله دماوند باید عرض نمایم که برای برنامه های این چنین سنگین و تا حدودی فنی باید تیم با توانایی یکسان – تمرینات مدام – و آمادگی جسمانی و روحی مناسب داشته باشند که داشتن این فاکتور ها مستلزم تمرینات افراد در طول یک یا دو ماه قبل از برنامه و همچنین کنترل افراد شرکت کننده توسط سرپرست و مسئول فنی میباشد، آخرین برنامه قبل از صعود حتما باید یک شبمانی در ارتفاعات بالای ۴۰۰۰ صورت گیرد که باشگاه جهت آمادگی افراد به صورت عمومی صعود بلند و شب مانی، برای انتخاب افراد منتخب جهت صعود به قله برگزار نمود، تیم را با مدیریت درست از چند هفته قبل از صعود باشگاه انتخاب کردند صعود جهت آمادگی مانند قله کهار ،قله توچال همراه با شب مانی و تمرینهای هوازی

گزارش برنامه

روز اول ۲۹ مرداد ۱۳۹۹

چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۵ صبح با قرار قبلی که توسط سرپرست اعلام شده بود شش نفر از همنوردان که کرجی بودن از جلوی سینما هجرت سوار میدل باس شده و راهی تهران گردیدن، حدودا ساعت ۶ ، شش نفر از همنوردان از جلوی ایران فیلم به بقیه ملحق شدن و یک نفر از همراهان از شرق تهران سوار شد، با هماهنگی انجام شده چهار نفر از همنوردان با ماشین شخصی در بین راه در جاده هراز به ما ملحق گردیدن و تا در روستای ناندل به ما بپیوندن. روستای ناندل مبدا صعود از مسیرهای شمالی و شمال شرقی بوده و برای بسیاری از کوهنوردان شناخته شده می‌باشد. در جاده هراز و پس از امام‌زاده هاشم و پلور به سمت آمل حرکت می‌کنیم. پس از تونل شماره ۸ یک جاده فرعی در سمت چپ جاده به سمت روستاهای حاجی دلا، میان‌ده و ناندل می‌رود که در این تاریخ متاسفانه هیچ تابلوی مشخصی در ابتدای آن وجود نداشت. در طول مسیر با ارتفاع گرفتن و دور شدن از جاده اصلی هراز و طی کردن مسیر خاکی کم کم از داخل مه و ابرهای زیبا و متراکم عبور کردیم و جاده پر پیچ و خم را طی کرده و ساعت ۱۱ به روستای ناندل رسیدیم. از داخل روستا ابهت و زیبایی کوه دماوند و شکوه قله دماوند و دامنه سبز آن چشم نوازی می کرد و عظمت قله از این فاصله برای همه همنوردان هیجان انگیز بود.

نمای از منطقه
نمای از دماوند

با هماهنگی سرپرست برنامه با شخصی به نام آقای صالحی که مسئول تهیه نیسان و قاطر جهت حمل و نقل بارهای کوهنوردان به پناهگاه ها و جابه جایی کوهنوردان به محل شروع کار می باشد صورت گرفت، با توجه به شرایط بهداشتی و رعایت فاصله فیزیکی صلاح بر آن شد که ایشان با یه نیسان ۱۰ نفر از کوهنوردان را که همگی آقا بودن به محل شروع کار ( گردنه سر) و ۷ نفر از تیم با ماشین پاترول آقای صالحی تا محل شروع پیمایش منتقل شوند.

پایگاه امداد
وانت سواری

بعد از جابه جایی همگی به محل شروع کار،کوله ها بسته بندی گردید و به صورتی که چند ساعت بر روی قاطر سالم باقی بماند و تا محل شب مانی از قاطر دارها تحویل گردد. با توصیه مسئول فنی در روزهای قبل از برنامه همگی چند بطری خالی همراه داشتن تا در محل بسته بندی بارهای در محل گوسفند سرا آب برای این دو روز جمع آوری کنند چون آبی که در محل شب مانی وجود دارد مناسب آشامیدن نیست چشمه چند متری با آنجا فاصله داشت.

جمع آوری زباله ها

بعد از بسته بندی و آماده شدن همگی، سرپرست و مسئول فنی چند نکته را یاد آوری و مسولیت دوستان را اعلام نمودند. آقای عینی سرپرست – آقای عباسی مسئول فنی و البته سرقدم تیم- آقای سرعتی عقبدار تیم – آقای نوربخش امداد و نجات، مسول پروتکل بهداشتی آقای طاقع- مسئول گزارش نویسی و ثبت track برنامه خانم چهاردولی و عکاسان همه عزیزان در صورتی که تداخلی در پیمایش ایجاد نشود، سرپرست برنامه بعد از اعلام مسئولیتها و معرفی افراد، تیم به خط شد و ساعت ۱۲:۳۰ پیمایش به سمت محل شب مانی آغاز گردید در طول مسیر با گامهای پیوسته و ریتمیک و متعادل سرقدم کل تیم در حال حرکت شدن و بعد از گذشت هر یک ساعت پنج تا ده دقیقه استراحت می دادن، با توجه به ریتم مناسب گامها، ساعت ۱۵:۳۰تیم به محل شب مانی (دشت سبزه لش) رسیدن با حس هیجان و اینکه گامی به قله دماوند نزدیک شده ایم هیجان وصف ناپذیری در تیم موج میزد.

بسته بندی لوازم
چرای دام ها
پیش به سوی دماوند
تلاش برای صعود
سفره مهربانی

با صحبتهای سرپرست و مسول فنی دوستان نرمش و سرد کردن را انجام دادن و منتظر آمدن قاطرها شدن کم کم با آمدن بارها تعدادی از دوستان بارها را تحویل گرفته و همنوردان دیگر در حال پیدا کردن محل مناسب برای بنا کردن چادرها شدن به توصیه مسئول فنی ترجیحا برای رعایت بهداشت و فاصله فیزیکی از چادرهای دیگر با فاصله قرار گرفتیم و با توجه به صعود کوهنوردان دیگر پناهگاه تخت فریدون بسیار شلوغ بوده به همین خاطر در ارتفاع ۴۱۰۰ متری از قله چادرهای خود را بنا کردیم. بعد از سه ساعتی استراحت و بر پا کردن

کمپ گروه

چادرها و جابه جایی وسایل شخصی به درون چادر، به پیشنهاد مسئول فنی دوستان آماده شدن برای ارنفاع گرفتن و کاهش عوارض ارتفاع زدگی و هم هوای شدن به ارتفاع بالاتر که با گذراندن ساعتی در آنجا بمانیم تا عوارض ارتفاع زدگی کاهش یابد چون گویا تعدادی از دوستان در همون ارتفاع ۴۱۰۰ دچادر سردرد شدن که میتواند نشان از ارتفاع زدگی و البته خستگی و هیجان صعود فردا باشد. سرپرست همگی را صدا کرد و همگی با یه لباس مناسب و هدلایت و کمی آب شروع به حرکت کردن.

نمای کمپ ها در دماوند
صعود برای هم هوازی

با پیمایش به سمت پناهگاه تخت فریدون که در ارتفاع ۴۴۰۰ واقع شده دوستان کم کم به محیط عادت کرده و هم هوا شده اند در طول مسیر مسئول فنی نکاتی در مورد تعاریف هم هوایی ، فشار خون ، علتهای ارتفاع زدگی عنوان می نمود و راههای کنترل ارتفاع زدگی را توضیح می دادند. بعد از مدتی که پیمایش صورت گرفت به جانپناه تخت فریدون رسیدیم که با کمی ایستادن و چرخیدن در اطراف چادر و دیدن شلوغی محل کمپ خیلی خوشحال شدیم که جای مناسبی برای چادر زدن داریم. باد شدیدی در حال وزیدن بود با گرفتن چند عکس یادگاری به سمت پایین و محل چادرهای خود به راه افتادیم. در طول مسیر فرود مسئول فنی چشمه ایی که به قول خیلی از کوهنوردان قابل استفاده میباشد مشاهده کردیم بسیار آلوده و زباله های که خورد کوهنوردان در مسیر جریان آب ریخته بودن دیده می شد.

عکس یادگاری در پناهگاه تخت فریدون
پناهگاه تخت فریدون که در ارتفاع ۴۴۰۰
شور برای برنامه صعود

به محل کمپ رسیدیم مسول فنی و سرپرست همنوردان را دور خود جمع نمودند و نکات مهم را در مورد قبل برنامه و حین برنامه به همگی اعلام نمودند، که فردا ساعات ۴ بیدار باش- ساعت ۵:۳۰ به کوله باشیم و همچنین زودتر کارهای خود را انجام دهیم و استراحت بیشتری برای صعود فردا داشته باشیم، چه میزان شام و چه مدل غذا را مصرف کنیم و کوله خود را آماده و وسایل ضروری که شامل هد لایت ، دستکش، لباس مناسب، گتر، تغذیه مناسب و نوشیدی( آب و نوشیدنی گرم ) برای فردا لازم داریم بعد از گفتن نکات مهم همگی راهی چادرهای خود شدیم تا بتوانیم استراحت کافی داشته باشیم در همین بین باد ملایمی در حال وزدیدن بود که با تاریکی بیشتر شدت می گرفت و خورشید با تمام قدرت گرمای خود، رو به غروب کردن بود خبر از شبی سرد و بادی تند میداد و تصویر زیبایی را افق غرب نمایان می نمود. که نوید فردایی زیبا و صعود دلچسبی را می داد.

کپب شب مانی
طلوع خورشید در دماوند

در همین زمان بود که صدای کوهنوردانی که تازه به محل کمپ ما نزدیک می شدن شنیده شد یکی از آنها ما را صدا کرد و تقاضای دیدن سرپرست برنامه را داشت با راهنمای آنها را به چادر سرپرست و مسول فنی هدایت کردیم گویا از گروه خود جدا شدن و مایل بودن با ما فردا قله را صعود کنن با صحبتهای که مسئولان تیم با این سه جوان داشتن قبول کردن که با ما در صعود فردا همراه باشند ولی از آنجایی که مهمان محسوب میشدند کمی مسولیت سرپرست و مسئول فنی را بیشتر میکرد.

کمپ در سکوت زیبایی به خواب عمیقی فرو رفت.

روز دوم ۳۰ مرداد ۱۳۹۹

 روز پنجشنبه ۳۰ مرداد از ساعت ۴ صبح دوستان در حال آماده کردن کوله و وسایل مورد نیاز خود بودن ساعت ۵:۳۰ اکثریت افراد جلوی چادر سرپرست آماده حرکت شدن سه کوهنورد دیگر با توجه به زمان اعلام شده، آماده به کوله بودند بخاطر خواب بودن برخی کوهنوردان که در ساعتهای مختلف وارد کمپ شده بودن با صحبتهای سرپرست همگی با سکوت و کمترین سرو صدا پشت سر سرقدم به راه افتادن از افق شرق خورشید در حال طلوع کردن بود ساعت حرکت و رسیدن همگی ۵:۴۵ دقیقه بود با گذشت ۴۰ دقیقه به تخت فریدون رسیدیم و با کمی صحبتهای مسئول فنی و استراحت و جابه جایی لباس و لوازم که شاید دیگرلازم نداشتیم آماده حرکت شدیم باد ملایمی در حال وزیدن بود و خورشید در حال تابیدن و گرم کردن هوا، صحبتهای سرپرست برنامه و مسئول فنی مبنی بر آن بود که هر یک ساعت ۵- ۱۰ دقیقه استرات بدهند تیم با ریتم خوب و مناسب در حال ارتفاع گرفتن بود و هر از گاهی در طول مسیر تیم های کوهنوردی را میدیدم که در حال استراحت یا پیمایش بودند از کنار آنها می گذشتیم و دوباره به راه خود ادامه میدادیم نزدیک ارتفاع ۵۰۰۰ که رسیدیدم با صلاحدید مسئول فنی زمان توقف برای استراحت از یک ساعت پیمایش به نیم ساعت کاهش پیدا کرد تا دوستان بتوانند با هوای محیط و ارتفاع هم هوا گردند.

حرکت به سمت قله
سفره مهربانی
یک فنجان چای
نمای از منطقه
نمای از منطقه

در طول مسیر از مناظر زیبای دماوند و دیدن دره زیبا و شگفت انگیز یخار و فنی بودن این دره از صحبتهای مسئول فنی استفاده بردیم شایان ذکر ست در طول پیمایش سرپرست و مسئول فنی تمام همنوردان را از نظر ارتفاع زدگی و مشکلات اینچنینی چک می نمود تا از سلامت و هوشیاری دوستان مطلع گردد. بودن عزیزانی که با سردرد جزی با راهنمایی های تیم فنی باعث رفع آن می شدن.

 نزدیک بام برفی بودیم که در بین ما خانم زنده یاد نیک بیان حضور داشت و با ابراز ناراحتی این صعود را تقدیم همسر مرحومشان کردند و همچنین هدف تیم هم صعود سلامت و ایمن به یاد و گرامیداشت جان باختگان کوهستان و همچنین زنده یاد اسداله عفافی از همنوردان باشگاه کانون کوه بودن. بعد از مدتی و چالش های برف و برف کوبی و عبور از چند برف چال  و مه تشکیل شده در زیر قله که مدام با وزش باد در حال کم و رقیق شدن بود به سلامت عبور کردیم و ساعت ۱۳:۱۰ دقیقه همنوردان تک تک به قله رسیدن و همه عزیزان با اشک شوق پا به قله عشق ، بام ایران، دماوند این دیو سپید پای در بند…  نهادند.

تمام دوستان در شلوغی قله در حال عکس گرفتن و دیدن مناظر زیبای سر قله و ثبت این صعود زیبا و دلچسب بودن. چند عکس با بنر مرحوم آقای اسدلله عفافی انجام گردید و ساعت ۱۴:۱۰ مسئول فنی و سرپرست دوستان را گرد هم جمع کردن و با توضیحات در مورد فرود، دوستان آماده پایین رفتن شدن. و قله زیبای دماوند را به امید صعودی دیگر ترک نمودند. در زمان فرود چالشهای زیادی وجود دارد که نمونه واضح آن عبور از ترافیک انسانی با آن مواجه بودیم

دماوند
برف کوبی در تابستان

در زمان فرود دوستان در کنار تخت فریدون ایستادن و چند عکس یادگار گرفتن و در نهایت با صحبت سرپرست مسیر فرود به محل شب مانی را در پیش گرفتن 

ساعت ۱۹:۱۵ کل تیم در محل شب مانی فرود آمدن و با حس شادی بعد از صعود و خستگی دلپذیر به خوش و بش مشغول شدن همه دوستان از اینکه صعود و فرود ایمن و با زمان بندی مناسب داشتن به همدیگر تبریک میگفتن و از تیم فنی و مسئولان به خاطر این برنامه سپاسگزاری نمودند، و در غروبی دل انگیز هر همنوردی این شادی صعود را به نحوی ابراز می نمود در نهایت همگی برای استراحت و آماده برای فرود نهایی به روستا به چادر های خود رفتند، باد تندی شروع شروع به وزدیدن کرد.

عکس یادگاری

ساعت ۱۹:۱۵ کل تیم در محل شب مانی فرود آمدن و با حس شادی بعد از صعود و خستگی دلپذیر به خوش و بش مشغول شدن همه دوستان از اینکه صعود و فرود ایمن و با زمان بندی مناسب داشتن به همدیگر تبریک میگفتن و از تیم فنی و مسئولان به خاطر این برنامه سپاسگزاری نمودند، و در غروبی دل انگیز هر همنوردی این شادی صعود را به نحوی ابراز می نمود در نهایت همگی برای استراحت و آماده برای فرود نهایی به روستا به چادر های خود رفتند، باد تندی شروع شروع به وزدیدن کرد.

طلوع خورشید در دماوند

سرپرست با توجه زمان مناسب فردا برای رسیدن به روستا، زمان حرکت را ۷:۳۰ صبح اعلام نمودن تا دوستان بتواند کمبود انرژی و خواب دو روز قبل را جبران کنند.

روز سوم جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹

در روز جمعه ۳۱ مرداد با نمای زیبایی طلوع خورشید و وداع با قله زیبای دماوند آغاز گردید نسیم خنکی می وزید که نشان از روز گرمی را نوید میداد و دوستان همه ساعت ۶ صبح بلند شدن و با انجان کارهای شخصی و صرف صبحانه مشغول جمع آوردی چادر شدن و در زمان مقرر دوستان آماده فرود به سمت روستای ناندل گردیدن و در زمان فرود کل تیم آخرین عکس یادگار با قله دماوند گرفتن به امید بازگشت دوباره با قله وداع کردند، طبق برنامه ریزی انجام شده با وجود کوله های سنگین ساعت ۱۱ به گوسفند سرا (گردنه سر) رسیدیم دوستان کوله ها را بار نیسان و پاترول کردن و مسیر رسیدن به روستا را طی کردند از سه دوست جدید که به ما ملحق شده بودند جدا و خداحافظی کردند.

نقاط قوت

  • یک دست بودن نسبی سطح نفرات شرکت کننده به خاطر پیش برنامه ها
  • برنامه ریزی حرفه ای و صحیح عوامل سرپرستی و فنی برنامه
  • تذکرات بموقع به نفرات و توجیح آنها در ارتباط با نوع تغذیه ، ریتم و آهنگ یکنواخت کل تیم در زمان صعود و فرود
  • حرف شنویی و همکار نفرات در طول برنامه
  • انگیزه بسیار زیاد افراد گروه برای اجرای بی نقص برنامه
  • بیان زمانبندی و اجرای صحیح آنها
  • آگاهی دادن افراد از شرایط و رفع سوالات متداول از مسئول فنی
  • اقدام به هو هوایی افراد در روز قبل از برنامه
  • سایر موارد دیگر

نقاط ضعف: نقطه ضعفی از دید سرپرست و مسئول فنی دیده نشد فقط فردی در گروه به خاطر عدم آگاهی از برنامه و آماده نبودن باعت نگرانی مسئولین فنی شد که خدارو شکر با مدیریت صحیح برطرف گردید.

سایر اطلاعات کلی

روستاهای ابتدای صعود مسیر شمال شرقی:

۱-ناندل(بعد از تونل شماره ۸ جاده هراز باید وارد جاده روستای ناندل شده و از روستای میان ده به جاده ناندل- گردنه سر برویم
۲-گزنه
راهنمای محلی: آقای صالحی(روستای ناندل)

۰۹۱۱۹۱۴۷۰۶۲

۰۹۱۱۸۲۱۵۳۴۳

کرایه قاطر:
هماهنگی با آقای صالحی
استفاده از قاطرهای گوسفند سرا

محل برداشتن آب:
گردنه سر ( گوسفند سرا )
کمی پایین تر از جانپناه تخت فریدون ( آب حاصل از برف)

محل های مناسب شب مانی (صعود از ناندل ):
روستای ناندل(منزل آقای صالحی)، گردنه سر، جانپناه تخت فریدون و اطراف آن

یخچال مسیر شمال شرقی:
یخچال یخار

وسیله نقلیه:
ماشین میدل باس و یه ماشین سواری پراید تا روستای ناندل
نیسان و پاترول از روستا تا گوسفندسرا ناندل

وضعیت آب و هوا روز اول:

اغلب آفتابی ، وزش باد ملایم
شب با باد شدید

وضعیت آب و هوا روز دوم:
آفتابی، وزش باد ملایم

مدت زمان صعود و فرود:
زمان حرکت از گوسفند سرا تا محل شب مانی( سبزه لش) ۳:۱۵ دقیقه
زمان صعود از محل شب مانی تا قله ۷ ساعت
زمان فرود از قله به محل شب مانی۵:۳۰ ساعت
کل زمان صعود ۱۲:۳۰ ساعت  

مسافت طی شده از گوسفند سرا به قله و قله به گوسفند سرا ۱۵ کیلومتر میباشد

نکات:
۱-  به تغذیه قبل، حین و بعد از برنامه دقت نمایید.
۲- حین صعود به اندازه کافی آب بنوشید(جلوگیری از ارتفاع زدگی)
۳-  دم و باز دم منظمی داشته باشید ( دم از راه بینی و بازدم از دهان)
۴- در صورت استفاده از چادر برای شب مانی، نوع مناسب آن را به همراه داشته باشید.
۵- به دلیل شیب زیاد این برنامه و کوله سنگین حتما آهسته گام بردارید و متناوب استراحت کنید(دقت سرقدم)
۶- هنگام استراحت، در مسیرهایی که امکان ریزش سنگ از ارتفاع بالاتر وجود دارد توقف ننمایید.
۷-  با توجه به وزش باد شدید در صورتی که دستکش یا کلاه خود را درآوردید حتما آن را مهار نمایید. غفلت از این مسئله باعث از دست دادن لوازم می شود.
۸- در صورتیکه مجبور به ذوب نمودن برف جهت تهیه آب شدید حتما  به آن کمی نمک، شکر یا آبمیوه اضافه کنید (اضافه نمودن املاح)

عکس (track) ترک برنامه

استفاده از برنامه نرم افزاری ViewRanger

عکس (track) ترک برنامه

نویسنده گزارش و ثبت Trackبرنامه : شکوفه چهاردولی

باشگاه کوهنوردی کانون کوه

تصاویربیشتر برنامه دماوند در اینستاگرام کانون کوه

به اشتراک بگذارید
1 خوش آمدید
تعداد دیدگاه : 0

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد