۳۰خرداد ماه ۱۳۹۹

گزارش خانم فرخنده بوستانی

صعود همنوردان کانون کوه به قله ایوانه

به نام خالق زیبایی ها

:

برنامه کوهپیمایی صعود به قله ایوانه طالقان

تاریخ اجرای برنامه : روز جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

نوع برنامه : کوهنوردی سبک

ارتفاع قله :۳۵۱۶ متر

دیباچه

سیمای جغرافیای منطقه:

ایوانه در استان البرز و منطقه طالقان قرار دارد . قله در سمت جنوب روستای جچیره ، جنوب شرقی روستای اورازان ، شمال روستای

سیباندره و شمال شرقی روستای سیرود واقع شده است . این قله در بخش غربی خط الراس ناز به شاه کرم و قبل از قله شاه کرم واقع شده است.

نوع پوشش گیاهی :

بخش عمده ای از پوشش گیاهی این منظقه را گیاهان با ارزش خوراکی و دارویی تشکیل می دهد به طوری که با نگاهی گذرا می توان کلکسیونی از گونه های گیاهی را مشاهده کرد. مانند بومادران ، آویشن ، گاوزبان ، شیرین بیان ، انواع گون ، ختمی ، پونه کوهی ،گزنه والک ، شورک و …………………………..

نمای از منطقه

شرح برنامه:

وسیله نقلیه با توجه به شرایط بیماری کرونا و رعایت حفظ فاصله ، اتوبوس در نظر گرفته شده بود و ۴ نفر از همنوردان درایستگاه ذکر شده در تهران سوار شده و بقیه نیز بعد از سوار شدن در ایستگاهای کرج در مسیر اتوبان کرج قزوین ، بعد از آبیک از اتوبان خارج شده و وارد جاده طالقان شدیم و بعد از عبور از چندین روستا و طی ۱۱۷ کیلومتر و حدود ۳ ساعت زمان  به ابتدای جاده روستای اورازان (زادگاه مرحوم جلال آل احمد) رسیدیم که ابتدای مسیر آن خاکی بود.

امام زاده

پس از پیاده شدن ابتدا معارفه و سپس چند حرکت کششی برای آمادگی جهت پیمایش انجام شد. و بعد از ۱۵ دقیقه ، ساعت ۸:۱۵ با عبور از باغات زیبای روستا ، مسیر پیمایش را شروع کردیم.

معارفه دوستان عکاس آقای اعظمی

بعد از حدود یک ساعت پیمایش روی یال ، مسیرمان را به سمت جنوب ادامه دادیم و روستای اورازان در سمت راستمان قرار گرفته بود و به اولین چشمه در مسیر رسیدیم . ساعت ۹:۴۵ برای صرف صبحانه و استراحت به مدت ۲۰ دقیقه در کنار مسیر آبی که جریان داشت  توقف کردیم.  

مجددا حرکت مان را ادامه دادیم . وجود گلهای رنگانگ و پریدن پروانه ها و پرندگان به قدری شوق تماشا ایجاد می کرد که هر بیننده ای از دیدن این همه زیبایی به وجد می آمد، وزیدن نسیم خنکی که از همان ابتدا همراهمان بود در کنار همدلی همنوردان و مدیریت بسیار عالی سرپرست برنامه لذت پیمایش را دو چندان کرده بود .

مسیر را به سمت شرق ادامه دادیم و قبل از رسیدن به قله فرعی به مدت ۱۰ دقیقه در ساعت ۱۱:۱۰ دقیقه جهت خوردن آب توقف کوتاهی داشتیم که در سمت راستمان قله شاه البرز نمایان بود.ساعت ۱۲ بعد عبور از قله فرعی مسیر بسیار کوتاهی که شیب رو به پایین داشت را با احتیاط عبور کردیم

صعود به قله ایوانه ساعت ۱۳:۱۰ دقیقه

و ساعت ۱۳:۱۰ بر فراز قله ایوانه رسیدیم که در سمت شرق دره سیباندره و در سمت غرب دره روستای سیرود دیده می شود. بعد از عکاسی و استراحت کوتاه به علت وزش باد شدید مسیرمان را به سمت دره ادامه دادیم که نرسیده به یخچال مسیری با سنگهای ریزشی و نسبتا دشوار را رد کرده و با عبور از یخچال و رسیدن به چشمه ، ساعت ۱۴:۵۰ دقیقه  تا ۱۵:۲۰ برای صرف ناهار اعلام گردید.

قله

بعد از صرف ناهار از مسیری که یکی از محلی ها پیشنهاد داده بود از سمت چپ جاده وارد سرازیری شدیم و شروع به فرود و کاهش ارتفاع کردیم  و پس از عبور از میان باغهای روستا ساعت ۱۷:۳۵به آبی که برای آشامیدن مناسب بود رسیدیم و بعد از طی مسیر، ساعت ۱۷:۴۵ سوار اتوبوس شدیم .

در مسیر جاده نرسیده به اتوبان قزوین – کرج دو توقف کوتاه داشتیم ، به صرف دوغ محلی که مهمان سرپرست برنامه جناب آقای عربی و صرف بستنی به دعوت آقای شمس بودیم و در ساعت ۲۱:۱۵ بعد از پیاده شدن دوستان در کرج ، بقیه ، مسیر را به سمت تهران ادامه دادند.

اطلاعات کلی برنامه

مدت زمان صعود :۴:۲۰

مدت زمان فرود: ۳:۳۰

حرکت از تهران : ۴:۳۰ صبح مقابل ایران فیلم

حرکت از کرج : ۵:۱۰ صبح مقابل سینما هجرت

سرپرست برنامه: آقای مجید عربی

مسئول فنی : آقای سیامک عینی

کمک سرپرست : آقای رضا امینی

جلودار: آقای بهروز پدرود

راهنما : آقای سهراب اعظمی

عقبدار: آقای مسعود میرعزیزان

عکاس : آقای امیرمقیمی

مسئول پروتکل بهداشتی : آقای احمد طاقع

مسئول محیط زیست : آقایی امید انتظاری

تیم پشتیبانی : آقای فرهاد حسینی

تعداد نفرات : ۲۲ نفر

اسامی همنوردان:سیامک عینی- سهراب اعظمی – مجید عربی – مسعود میرعزیزان – رضا امینی- مینا حسینی – صابر دلالت- معصومه رشوندی

اسداله فیض – موسی نوبهار- کیانوش کفاشی- بهروز پدرود – امیر مقیمی- مژده حیدرزاده – مریم هوشمندی – اصغر شمس

امید انتظاری – فاطمه رستمی- مهران غمشلو- احمد طاقع- مهری مرادپور- فرخنده بوستان

در پایان از سرپرست محترم و بقیه دوستان همنورد که در واپسین روزهای بهار، روزی به یاد ماندنی را رقم زدند سپاسگزارم.

عکس های ماندگار از برنامه صعود به قله ایوانه




مهربانوان کانون کوه بر فراز قله ایوانه

بدرود تا صعودی دیگر.    

گزارش: فرخنده بوستانی              ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

لینک کوتاه: yun.ir/ok11q8
گزارش صعود به قله ایوانه گزارش صعود به قله ایوانه گزارش صعود به قله ایوانه گزارش صعود به قله ایوانه گزارش صعود به قله ایوانه