عنوان برنامه:برنامه کوهپیمایی صعود به قله پهنه حصار

تاریخ اجرا:  27/4/1399

ارتفاع قله:  3400   

منطقه:کرج جاده چالوس روستای خور

نوع برنامه:کوهنوردی   مدت برنامه:یک روزه

دیباچه

معرفی قله پهنه حصار

پهنه حصار نام رشته كوه و قله اي در شمال غرب تهران و در مسير جاده چالوس ميباشد.از شرق به روستاي سنگان و جاده سولقان ،از جنوب به منطقه ورداورد ، از غرب به روستاي خور و از شمال به شهرستانك در استان البرز معطوف ميشود.نام ديگر اين كوه پهنه سار و گندم چال ميباشد.بلندترين نقطه اين قله ٣٤٠٠ متر ارتفاع دارد از دامنه شرقي اين كوه رودي سرچشمه ميگيرد كه در مسير خود ابشار سنگان را بوجود مي اورد.

مهمترين مسير هاي صعود جبهه غربي واقع در جاده چالوس روستاي خور و جبهه جنوب غربي جاده چالوس روستاي كندر .جبهه شرقي از جاده امام زاده داوود روستاي سنگان.جبهه جنوبي از روستاي واريش. مسير سنگان هم از نظر زيبايي هم از نظر فني بهترين مسير صعود به قله پهنه حصار ميباشد.چشم انداز قله در جهت شرق قلل بازارك ،لوارك ، دوشاخ و بندعيش در جهت شمال شرقي نمايي از قله ازاد كوه در جهت شمال غربي به شاه دژ و در جهت شمال قلل ناز و كهار میباشد

صعود به قله پهنه حصار

گزارش برنامه

طبق برنامه قبلي باشگاه كانون كوه قرار بود به قله كهار صعود كنيم اما بدليل شرايط شيوع كرونا ويروس و ممانعت روستاييان ، برنامه كهار كنسل و برنامه پهنه حصار جايگزين شد .ساعت ٤ صبح ميني بوس به رانندگي اقاي باقري در مقابل ايران فيلم تهران دو نفر از همنوردان را سوار و به سمت كرج حركت نمودند . ساعت ٤:٤٠ دقيقه ديگر همنوردان مقابل سينما هجرت كرج سوار ميني بوس و به همراه يك خودرو شخصي و با رعايت پروتكل هاي بهداشتي حركت كرديم. براي دسترسي به خور حدود كيلومتر ٢٠ جاده چالوس از سمت راست جاده وارد روستاي خوزنكلا شده و بعد از عبور از روستاي چاران و سيجان ساعت ٥:٤٥ دقيقه به روستاي خور و ابتداي پيست اسكي رسيديم.ساعت ٥:٥٠ دقيقه با امادگي بالا و با روحيه خوب به سمت قله حركت كرديم.

كمي جلوتر و در جاي مناسب جلسه معارفه برگزار و به مدت ده دقيقه نرمش انجام شد.

نرمش آغاز برنامه
گذر از سنگ لاخ ها

ساعت ٦:١٠ دقيه حركت به سوي قله را با طي مسيري زيبا در طبيعتي بكر ادامه داديم.كم كم از دور ابشار خور نمايان و هرچه پيش روي ميكرديم زيبايي ان چشم نوازي ميكرد.

ساعت ٧:٢٥ براي صرف صبحانه توقف كرده ،دو نفر از همنوردان كه سرعت كمي داشتند به همرا عقب دار گروه با تاخير ده دقيقه اي به ما پيوستند و صبحانه را در كنار هم ميل كرديم.ساعت ٧:٥٥ دقيقه حركت دوباره اغاز شد . شيب تند مسير، توان را كم ميكرد ولي همنوردان با روحيه اي بالا مسير را طي ميكردند . چند نفر از اعضاي گروه اولين صعود خود را تجربه ميكردند. چند مرتبه تا نزديكي قله برای تجديد قوا و استراحت توقف كردیم.

به پيشنهاد سرپرست گروه ، فيلم بردار زودتر از ديگر اعضا براي تهيه عكس و فيلم از صعود همنوردان راهي قله شد .در طول مسير با فاصله از هم نكات بهداشتي را رعايت كرده و فاصله گذاري اجتماعي انجام گرفت.

صعود به قله ساعت ٩:٤٥ دقيقه ارتفاع :۳۴۰۰ متر

ساعت ٩:٤٥ دقيقه همه اعضاي گروه به قله صعود كرده و حدود ٢٥ دقيقه براي استراحت و گرفتن عكس در قله فرعي بوديم. ساعت ١٠:١٠ دقيه به سمت قله اصلي حركت كرديم .ده دقيقه بعد به قله اصلي رسيده و با گرفتن چند عكس و كمي استراحت قله را ترك كرديم. هواي منطقه خنك و نيمه ابري بود و گياهاني مثل اويشن ، گون و پونه از پوشش گیاهی منطقه بود . بعد از دو ساعت فرود در نزديكي آبشار و در كنار چشمه اي يك ساعتي را براي صرف نهار گذرانديم

ساعت ١٣:٣٠ دقيقه به سمت ابتداي مسير حركت كرديم و در ساعت ١٤:١٨ به پايان برنامه رسيديم.ميني بوس با تاخيري يك ساعته امد و بعد از سوار شدن، در بين راه با پذيرايي اقايان شمس و كفاشي از اعضاي گروه نيم ساعت توقف داشتيم.ساعت ١٦:١٥ در مقابل سينما هجرت همنوردان كرجي عزيزان تهراني را بدرقه كردند.

اطلاعات کلی برنامه

ارتفاع قله:  ۳۴۰۰   

سرپرست برنامه: آقاي صابر دلالت

مسئول فني: آقاي سيامك عيني

هماهنگ كننده : آقاي مصطفي تخيري

سر قدم : آقاي سهراب اعظمي

عقب دار : آقاي غلام گرگين

مسئول محيط زيست: آقاي مهدي احمد زاده

پشتيبان : آقاي فرهاد حسيني

عكاس : آقاي سيد مجيد عربي

فیلم بردار:موسی نوبهاری

تعداد نفرات  شرکت کننده:١٧ نفر

اسامی همنوردان:

 صابر دلالت-سهراب اعظمي – سيامك عيني – اصغر شمس – بهنام محمدي – مصطفي تخيري -مجيد عربي – كيوان منهويي – غلام گرگين – شكوفه چهاردولي – فرخنده بوستاني – مهدي احمد زاده – ساره خليفه – كيانوش كفاشي – حجت عباسي اصغر محمدي  و موسي نوبهار

به امید موفقیت و صعود به قلل بیشتر

گزارشگر موسی نوبهر

گزارش :  آقاي موسي نوبهار

عکس های ماندگار از برنامه صعود به قله پهنه حصار

لینک کوتاه: yun.ir/0dagg6
گزارش صعود به قله پهنه حصار گزارش صعود به قله پهنه حصار گزارش صعود به قله پهنه حصار گزارش صعود به قله پهنه حصار گزارش صعود به قله پهنه حصار