گرامی داشت دومین سال صعود ایرانیان به قله کارل مارکس

عنوان برنامه:برنامه کوهپیمایی صعود به قله کهار

تاریخ اجرا: ۱۷/۵/۱۳۹۹

ارتفاع قله:  ۴۰۵۰متر

منطقه: کرج  جاده چالوس روستای کلوان

نوع برنامهکوهنوردی نیمه سنگین

مدت برنامهیک روزه

سرپرست برنامه: حسین نیستانکی

دیباچه

موقعیت جغرافیایی قله ی کهار

قله کهار در حاشیه شرقی البرز غربی قرار گرفته ،از سمت جنوب به دره چالوس و رودخانه کرج وازسمت شمال به دره پهناور طالقان محدود می شود. جبهه شمالی قله کهار(کاهار) و خط الراس غربی آن کاملا مشرف به منطقه طالقان است و خط الراس شرقی آن مشرف به گردنه عسلک و دره های آزادبر و کهنه ده می باشد که در نهایت به روستای گچسر ختم می شود.

قله کهار از قله های چهارهزاری(۴۰۵۰متر) است و از سمت شمال به قله ونتار منتهی میگردد. مسیر عمومی صعود این قله روستای کلوان واقع در جاده چالوس منطقه پل خواب می باشد. در طول مسیر صعود بر روی یال اصلی در اکثر نقاط آنتن تلفن همراه در دسترس است.مسیرصعود بعداز ارتفاع گرفتن از جاده خاکی انتهای روستای کلوان به سمت شمال غرب است. در انتهای آخرین باغ های روستا مسیر پاکوب اصلی آغاز می شود. بعد از حدود یکساعت پیمایش از پای کار چشمه ای در کنار باغ سیب نمایان می شود،چشمه ی بعدی نیز چند گام جلوتر  است و آب گوارایی دارد. جانپناه کهار در ارتفاع ۳۲۰۰ متر واقع شده است . درنزدیکی جانپناه کهار نیز چشمه آب شرب جود دارد. جانپناه در سال ۱۳۹۳ توسط هیات کوهنوردی استان البرز و با همکاری تشکل های کوهنوردی استان بازسازی شده است و گنجایش حدود ۱۰ نفرکوهنورد را دارد.

گزارش برنامه

ساعت ۴:۳۰  روز جمعه ۱۷ مرداد ۹۹ روبروی سینما هجرت کرج با دوستان قرار داشتیم ٬ ۸ نفر ازدوستان همنورد تهرانی با یک مبدل باس رسیدند٬ ٬  میدل باس دوم با کمی تأخیر رسید.ساعت  ۴:۴۵ به راه افتادیم ساعت حدود ۶به  روستای کلوان رسیدیم ٬ ساعت حدود ۶:۱۵ پای کار بودیم. (ارتفاع ۲۱۴۲متر)

(برنامه ی صعود امروز به قله  کهار به مناسبت بزرگداشت دومین سال صعود یاران کانون کوه به قله ی “کارل مارکس”  تدارک دیده شده بود.)

.هوا ٬خنکای یک صبح پاییزی را به ذهن متبادر  می کرد ٬ پس از یک نرمش کوتاه و اجرای معارفه٬و معرفی مسئولین گروه توسط سرپرست ساعت حدود ۶:۳۰ استارت کار را زدیم٬ ساعت حدود ۷ به باغ سیب و چشمه رسیدیم.

نرمش
نرمش صبح گاهی

تولد یکی از دوستان، بهانه ی شادی بیشتر بودمخصوصا که با طعم کیک خانگی  همراه گشت

تولدت مبارک همنورد

ساعت ۷:۱۵ به کوله شدیم٬ سردی نسیم صبحگاهی رخوت کم خوابی شب پیش را از جانها می زدود.وپاها را به شوق دیدار قله به رفتن مشتاق می کرد. علیرغم درخشش کم و بیش خورشید ٬ “بازی ابرها با خورشید” چاره ساز بود،ابرهای پراکنده بر کوه و راه سایه افکنده بودند.  در طول راه مسئول رعایت  اجرای « فاصله ی اجتماعی » ٬  به شیوه ای خلاقانه دوستان را به داشتن حداقل دومتر فاصله  ازیکدیگر وا می داشت

کوهپیمایی باعایت فاصله اجتماعی

ساعات حدود ۹ به جان‌پناه رسیدیم

جان پناه
جانپناه کهار

رسیدیم نیم ساعت وقت برای صبحانه اعلام شد.در همان نزدیکی وجود چشمه لذت صبحانه خوردن را دوچندان می کرد. بعد از صرف صبحانه٬ مراسم ده دقیقه ای سخنرانی دوتن از دوستان به مناسبت بزرگداشت سالروز صعود دوستان کانون کوه به قله ی« کارل مارکس»برگزار شد  در پایان بعد از یک دقیقه سکوت به احترام  یاد همنورد مان زنده یاد « احمد نیک بیان» که در یک برنامه ی فردی در همان مسیر در دل کوه جان باختند،

صعود به قله کهار به مناسب گرامی داشت سالروز اولین صعود ایرانیان به قله کارل مارکس

صعود کوهنوردان ایرانی به قله «کارل مارکس

http://fna.ir/bnvym4

ساعت ۹:۳۵سوی قله روان شدیم.تنها یک نفر نیامد و در کنار جانپناه ماند. (۸نفر آخر لیست  همنورد ان با وسیله ی شخصی خود آمده و در طی مسیر به ما پیوستند.)

 طی مسیر همچنان بعد از هریک  ساعت پیمایش ٬ پنج دقیقه استراحت داشتیم .سرقدم به درستی با ریتمی یکسان و  مناسب حرکت می کرد .مخصوصا در رعایت تنی چند از دوستان که این صعود اولین صعود چهارهزاریشان بود.

هرچند اکثر دوستان خود را ملزم به رعایت عدم مزاحمت و آلودگی ومخصوصا آلودگی صوتی برای محیط زیست  می دانستند،اما سختی این روزهای قرنطینه و خانه نشینی “کرونایی” نیاز به آزادی   ورهایی از قید این همه بند و بست را  افزون کرده است .تشنگی و تمنای دم افزون  برای یک فرصت کوتاه دوری و جدا شدن  از آن فضا ی خاکستری شهر، دوستان بیشتری را به توافق ضمنی برای پخش موسیقی ریتمیک وانجام حرکات موزون آواز فرا می خواند.

در طول مسیر ٬ سایه ی ابرها و   خنکای هوا  در کار بودند تا پاها همچنان به سوی قله  در تکاپو باشند٬ ساعت ۱۲:۱۵ به قله رسیدیم. خنکای هوا با بیشتر شدن سرعت باد به سرمایی خوشایند تبدیل شد و گوارایی نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه ی داغ٬  مزه ی رسیدن به قله را بر زبان ماندگارتر می کرد.

شوق رسیدن به قله
صعود به قله کهار ۱۷مرداد ۹۹

با اجرای یک رقص کوتاه چند دقیقه ای بر روی قله ، کسی گفت :”دوستان برای سلامتی دوستمان آقای عفافی…” با خود گفتم :”رقص در این روزهای غم انگیزی که که یکی از یاران ما در جدال مرگ و زندگی در بیمارستان بستری ست  به فریاد آرزوی سلامتی برای او و بازگشتش به کوه می ماند… بود آیا که در میکده ها بگشایند، گره از کار فروبسته ی ما بگشایند.”…

بعد از عکسهای یادگاری با قله و بنر بزرگداشت دومین سالگرد صعود به قله ی« کارل مارکس» در ساعت ۱۲و۴۰دقیقه آماده ی برگشت شدیم.

رقص برای شادی

در طول مسیر همچنان فرصتهایی برای استرا حت ورفع تشنگی وجود داشت٬ ساعت ۱۴:۱۵ به جان‌پناه رسیدیم.

بازهم دیدار با چشمه فرح زا بود.هوا همچنان خنکای خود را داشت اما ابرها کم کم پراکنده شدند.بعد از صرف نهار و استراحت لازم ساعت ۱۵:۰۵ از جان‌پناه سرازیر گشتیم.ساعت حدود ساعت ۱۶:۴۵  به چشمه ی نزدیک باغ سیب رسیدیم. بطریها را از آب گوارای چشمه پر کردیم. کنار باغ سیب  به قول دوستی باید ته کوله را می زدیم و از خجالت  میوه و تنقلات مانده در می آمدیم.ساعت حدود ۱۷:۳۰  در محلی تخت می خواستیم با  نرمشی بدن  را سرد کنیم٬ که با سورپرایز استقبال  دوستی مواجه شدیم او هفت پرنده را از  پرنده فروشی خریده بود تا با آزاد کردنشان٬ بزرگداشت دومین سالگرد صعود یاران کانون کوه  به قله ی  « کارل مارکس»  را کامل  کند. پذیرایی ونوشیدن دوغ سرد و خنک در پای ماشین هدیه ی  دیگر این دوست بود.ساعت ۱۸ سوار شدیم وراه برگشت به سوی کرج و تهران  را در پیش گرفتیم.

بازگشت از قله
ازاد کردن پرندگان

اطلاعات کلی برنامه

ارتفاع قله:  ۴۰۵۰  متر

ارتفاع پای کار: ۲۱۴۲ متر

ارتفاع جانپناه:۳۲۰۰ متر

مدت زمان برنامه:۱۰ ساعت

مدت زمان صعود: ۶ ساعت ۳۰ دقیقه

مدت زمان فرود: ۳ساعت ۳۰ دقیقه

کل مسافت پیموده شده :۸٫۵۵ کیلومتر

سرپرست برنامه :حسین نیستانکی

کمک سرپرست برنامه : شکوفه چهاردولی

مسئول فني: سیامک عینی

راهنما: سهراب اعظمی

جلودار: اسدالله فیض ساکی

عقب دار: غلام  گرگین

مسؤل امداد: رضا طهمورثی

مسؤل رعایت پروتکل: احمد طاقع

پشتیبان تیم: فرهاد حسینی

عكاس: کمال ذولفقاری، مجید عربی ،نصیرزاده و آقای قدیری

تعداد شرکت کننده:۴۴نفر

۱-محمد محبی،۲- اسدالله فیض،۳- مهری مراد پور۴-احمد طاقع،۵-حسین موسوی تبار۶-نیما شکوری۷-حسین نیستانکی۸-آرش نیستانکی ۹-مصطفی تخیری۱۰-،سیامک عینی۱۱-صابر دلالت۱۲-ابوالقاسم پورنوروز۱۳-اصغر شمسی۱۴-مجید عربی۱۵-اکبر فیاضی۱۶-گشتاسب نصیرزاده۱۷حماد جلیلی۱۸-مینا حسینی  ۱۹- یاسمن محمد حسینی۲۰-مهین انفرادی۲۱-شکوفه چهاردولی۲۲-حمید پورکریمی۲۳-نرگس خاطری۲۴-اعظم افشار۲۵- مارال روستا۲۶- غلام گرگین۲۷- موسی نوبهاری۲۹- کیوان منهویی۳۰ یزدان نوربخش۳۱-کوروش دیوسالار۳۲- محمد پورولی۳۳- کیاوش امجدی۳۴- رضا امینی۳۵- سهراب اعظمی۳۶-رضا طهمورثی۳۷-حجت عباسی ۳۹-کامبیز نیاپرست۴۰ -مژده حیدرزاده ۴۱-مریم هوشمندی ۴۲-علی قدیری۴۳- امیر معقول۴۴- کاظم شفیعی و دونفراز دوستان

گزارش نویس برنامه:مینا حسینی  / مرداد ماه ۹۹

 

لینک کوتاه: yun.ir/gq6s32
گزارش صعود  به قله کهار گزارش صعود  به قله کهار گزارش صعود  به قله کهار گزارش صعود  به قله کهار گزارش صعود  به قله کهار