روز جهانی عکاسی (۱۹ آگوست / ۲۸ مرداد) روزیه برای گرامیداشت هنر عکاسی و هنرمندان عکاس


.

این روز به علت اختراع داگرئوتایپ، یعنی نخستین روش موفق در ثبت عکس‌های دائمی و استفاده تجاری از عکاسی توسط لوئی‌داگر مخترع و عکاس فرانسوی به همراه ژوزف‌نیسه فورنیپس در سال ۱۸۳۷ میلادی، نامگذاری شده.

اینکه یک عکس از لحظه ایده تا دیده شدن چه مراحلی را می‌گذرونه، کمابیش با آن آشنا هستین، اما آنچه مهمه احترام گذاشتن به تلاش یک عکاس و روند ثبت یک عکس و در اختیار گذاشتن آن در فضای مجازی است.

شوربختانه عکاسان ایرانی به دلیل رعایت نشدن قانون کپی رایت (مالکیت معنوی اثر) از سوی مردم همواره رنج روحی بیشتری را متحمل می‌شن.

برای روشن شدن ماجرای یک عکس از طبیعت، به این نکته‌ها توجه کنید:

۱. یک عکاس، سال‌ها آموزش دیده و تجربه کسب کرده و حالا می‌خواد از یک موضوعی (کوه، آبشار، غار، دشت، مردم، جشن و …) عکاسی کنه. خب این موضوعات در پارک کنار خونه‌اش که نیست دو دقیقه‌ای بره عکس بگیره.

۲. او باید وقت و شرایط خانوادگی و کاری و … خودشو در نظر بگیره و سفری یک یا چند روزه را برنامه‌ریزی کنه.

۳. هر سفر، نیازمند زمان و هزینه‌‌ست و برای عکاسان این زمان و هزینه چندین برابر است.

۴. او باید دوربین چند میلیونی و لنزها و سه پایه و … را ساعتها در کوه و صحرا و دشت و جنگل با خود حمل کنه (اکنون ارزانترین دوربین‌ها حدود ۱۵ میلیون تومان به بالاست) و گاه بجای مواد غذایی و آب، ناچارست تجهیزات عکاسی را کول کنه.

۵. او در شرایط خاص نوری و جغرافیایی و آب و هوایی، چند عکس می‌گیره.

۶. ممکنست در هر سفر، تجهیزات عکاسی و یا خودش آسیب ببینه که خب ماجرایی تلخ و غم‌انگیز برای هر عکاسیه. (برای منم بارها آسیب بدنی و تجهیزاتی پیش آمده).

۷. بعد از برگشتن از سفر، ساعت‌ها با کامپیوتر عکس‌ها را رتوش و نام و امضایش را روی عکس حک می کنه تا عکس شناسنامه‌دار بشه و در فضای مجازی گم نشه.

۸. و در نهایت عکس‌هاشو در فضای مجازی (وب‌سایت، فیس‌بوک، اینستاگرام، تلگرام و …) منتشر می‌کنه تا من و شما از دیدنش لذت ببریم. دست همه عکاسان درد نکنه. پس روزتون خیلی مبارک. دمتون گرم.

۹. نه!! صبر کنید. ماجرایی تازه اتفاق افتاده!!! چند ساعت یا چند روز بعد می‌بینه عکس‌هاش در فلان سایت و پیج و کانال منتشر شده و نام عکاس را هم از زیرش پاک کردند و تازه اگه طرف را پیدا کنی و محترمانه ازش بخواهی این کار را نکنه یا نام عکاس را پاک نکنه، …. بگذریم… اینجا ایرانست!

۱۰. لطفا با عکاسان مهربان باشید و به حقوق معنوی و مادی‌شان احترام بذارید.

🌸 عکاسان عزیز و پرتلاش روزتان مبارک.

با احترام. ع. آزموده @E_Azmoude

▫️کانال عکس: @PhotoAzmoude
▫️پیج اینستاگرام: instagram.com/azmoude44

لینک کوتاه: yun.ir/054lq6
روزجهانی عکاسی گرامی باد روزجهانی عکاسی گرامی باد روزجهانی عکاسی گرامی باد روزجهانی عکاسی گرامی باد روزجهانی عکاسی گرامی باد