روز ۹ شهریور، روز ملی یوزپلنگ ایرانی است.

در روزِ ۹ شهریور سال ۱۳۷۳ در شهرستانِ بافق و در گرمای تابستان، یک یوزپلنگِ ماده به همراهِ سه توله‌اش برای نوشیدنِ آب به سوی نخلستان‌های اطرافِ بافق آمد، اما در میانِ تعدادی از مردمِ محلیِ ناآگاه محاصره شد و مادر پس از مدتی مقاومت در برابرِ حملات و ضرباتِ مردم که با سنگ و چوب به او وارد کردند، فرار کرد اما سه توله‌اش گرفتار شدند.
یکی از شاهدان، خود را به اداره محیطِ زیستِ بافق رساند و مأمورانِ محیطِ زیست را آگاه کرد. هنگامی‌که مأمورانِ اداره به محل رسیدند، با لاشه بی‌جانِ یکی از توله‌ها مواجه شدند، اما دو توله دیگر با وجودِ جراحاتِ شدید همچنان زنده بودند و به یزد منتقل شدند. شدتِ ضربات وارده بر سر و روی یکی از توله‌ها باعثِ مرگِ او در میانه راه شد.

توله سوم در یزد به‌وسیله دامپزشک درمانِ سطحی شد اما برای نجات از مرگ بلافاصله به تهران منتقل شد.

برابر گزارش‌های محیط‌بانانِ بافق، ‘ماده‌یوزِ مادر، هر روز به نزدیکیِ شهر و نخلستان می‌آمده تا توله‌های خود را جستجو کند، اما بعد از یک هفته جستجویِ ناکام، دیگر در محیط دیده نشد.
توله بازمانده، ماریتا نام گرفت و بعد از مدتی بهبود یافت. اما تا دی ماه ۱۳۸۲ در پارک پردیسان تهران باقی ماند و در همان‌جا پس از ۹ سال مُرد. هر چند دو توله جان باختند و ماریتا نجات یافت اما ماریتا بازمانده‌ای بود که به دلیلِ تنهایی و نبودِ جفت، هرگز نتوانست کمکی به رفعِ انقراضِ یوزپلنگ‌ها بکند.
این روز با ابتکار انجمن یوزپلنگ ایرانی، در سال ۱۳۸۶ و با توجه به اینکه یوزپلنگ از مهم‌ترین گونه‌های جانوریِ درمعرضِ انقراض در ایران است و نیاز به حفاظت دارد.
یوزپلنگ ایرانی، یکی از در معرض خطرترین حیوانات جهان است. بر اساس آمارهای ارائه‌ شده، امروزه در حدود ۷۰ تا ۱۲۰ قلاده یوزپلنگ آسیایی در بیش از ۱۰ زیستگاه در مناطق کشور زندگی می‌کنند که بیشتر به بیابانهای دشت کویر در نیمه شرقی کشور مانند پناهگاه حیات وحش میاندشت محدود می‌شود.
🐆🐅🐆🐅🐆🐅🐅🐆🐅🐆🐅

کارگروه فرهنگی محیط زیست

باشگاه کانون کوه ۹۹/۶/۹

لینک کوتاه: yun.ir/g8u1l3
۹ شهریور روز ملی یوزپلنگ‌ایرانی ۹ شهریور روز ملی یوزپلنگ‌ایرانی ۹ شهریور روز ملی یوزپلنگ‌ایرانی ۹ شهریور روز ملی یوزپلنگ‌ایرانی ۹ شهریور روز ملی یوزپلنگ‌ایرانی