برنامه کوهپیمایی باشگاه کانون کوه

تاریخ اجرا:۱۳۹۹/۰۷/۱۸

ارتفاع قله ۲۱۳۰متر

منطقه اجرای برنامه:اشتهارد ,روستای جارو

نوع برنامه: کوهنوردی سبک     

مدت برنامه: یک روزه

🔹سرپرست برنامه:موسی نوبهار

روستای جارو

🔺موقعیت جغرافیایی

روستای جارو در ۱۵ کیلومتری شرق اشتهارد در منطقه ای کویری و خوش آب وهوا و سرسبز واقع شده است.

این روستا داری قدمتی کهن میباشد که گورستان زرتشتیان و همچنین بز قلعه در ارتفاعات کوهستان گواهگواه این موضوع است.نام قلعه ابتدا لویزان بوده اما به دلیل حملات متعدد راهزنان به روستا در گذشته و دفاع و تهاجم متقابل روستاییان به راهزنان ,اهالی مهاجمان به زبان محلی جاران گفته میشد که به مرور زمان این نام به جارو تبدیل شد.فعایت اهالی روستا به علت قرار گرفتن در نزدیکی منطقه شهرک صنعتی اشتهارد فعالیت در مراکز صنعتی و همچنین کشاورزی و دامداری و باغداری میباشد .

.حسن همدلی و صمیمیت در بین اهالی  به وضوح  دیده می شود.که زیر ساخت ها (آسفالت جاده  زمین ورزش و اینترنت پرسرعت ….)وپاکیزگی روستا از آن جمله است

وضعیت آب

درداخل دره گزنه آب قناد و دره چهل دختران چشمه فصلی وجود داردودر ارتفاعات دسترسی به آب وجود ندارد هر چند طعم آب کمی شور است

🌳پوشش گیاهی منطقه

انواع درختان گردو,بادام ,گیلاس,گل گاوزبان,گیاه پنیرک,آویشن,پیاز کوهی,کنگر,پونه,زالزالک

🐂پوشش جانوری منطقه

گرگ,کفتار,خرگوش,جوجه تیغی,مار,مار مولک,بزمچه,کپک,عقاب و شاهین.

روستا جارو
نمای از روستای جارو

گزارش برنامه

برنامه صعود به قله جارو جایگزین برنامه درفک در منطقه رودبار به علت شرایط نامساعد جوی شد .

طبق برنامه و با هماهنگی قبلی ساعت ۶ صبح در میدان هفت تیر کرج دوستان با ۳ وسیله شخصی حرکت را آغاز کرده و در ابتدای ورودی جاده روستا (کنار امام زاده رزاق) با دوستان که از تهران به ما ملحق شدند ادامه حرکت دادیم و پس از طی ۳ کیلومتر ساعت ۷:۱۵به روستا رسیده و پس از پارک خودروها در کنار آرامستان و دهیاری روستا و معارفه بین همنوردان ساعت ۷:۴۰برنامه استارت خورد.

برای شروع برنامه آقای علی اکرادی ,راهنمای مسلط به منطقه از قسمت چپ روستا و مسیر تابستانه را در نظر گرفتند برای آرامش روستاییان پس از کمی پیمایش داخل روستا و گذر از کنار باغات سرسبزدر ساعت ۷:۵۰ در محلی مناسب و خارج از روستا حرکات کششی و نرمش انجام شد و ۸:۰۵پیمایش را ادامه دادیم .

بعد از ۱۵ دقیقه پیمایش چشمه ای بود که دوستان میتوانستند ار آنجا آب بردارند .

در هوای ابری و بارانی و نسبتا سردپیمایش را ادامه دادیم وساعت ۹:۱۰در محلی مناسب با صلاحدید سرپرست برنامه به مدت ۲۰ دقیقه برای صرف صبحانه توقف داشتیم .

ساعت ۹:۳۰پیمایش را به سمت قله شروع کرده و در یال کوه قرار گرفتیم .در هوایی سرد و بارانی و مه آلود این صعود را دلچسب تر کرده بود .

 

پس از ۴۵ دقیقه پیمایش ساعت ۱۰:۱۵به قله رسیدیم.

متاسفانه روز قبل خبر در گذشت صدای ماندگار موسیقی ایران استاد محمد رضا شجریان همه را در شوک فرو برده بود .دوستان به احترام این بزرگ مرد در قله یک دقیقه سکوت کردند و با خواندن ترانه معروف (مرغ سحر)یاد و خاطره این هنرمند بزرگ را زنده نگه داشتند .

 

پس از گرفتن عکس و فیلم یادگاری راهنمای برنامه پیشنهاد فرود از مسیر زمستانه را داد که با موافقت سرپرست و مسئول فنی و دیگر همنوردان ساعت ۱۰:۳۰فرود را شروع کردیم .هوای مه آلود منطقه زیبایی های فرود را دوچندان کرده بود.درخت نارون کهنسالی که قدمتی چند صد ساله داشت یکی از جذابیت های منحصر به فردی بود که در مسیر فرود دیدیم .

ساعت ۱۲:۲۰ گروه به سلامت کنار دهیاری و محل پارک خودروها رسید .دونفر از دوستان بقیه را به صرف دوغ و بستنی مهمان کردند و برنامه به پایان رسید .ساعت ۱۳:۵۰ به محل شروع در میدان هفت تیر کرج رسیدیم و پس از پیاده کردن دوستان به خانه برگشتیم .

✅نیمی از کار یک کوهنورد بالا رفتن و صعود است و نیمه دوم که بسیار مهم تر از صعود است بازگشت سالم به جمع خانواده و دوستان است.که خدا رو شکر گروه کانون کوه توانست این امر را محقق کند .

با تشکر از عوامل برنامه و همنوردان عزیزم که در این برنامه با جدیت و همت صعودی دلچسب و پر انرژی را رقم زدند.

با تشکر :نرگس خاطری

اطلاعات کلی برنامه

قله جارو

منطقه اجرای برنامه:اشتهارد ,روستای جارو

ارتفاع قله ۲۱۳۰متر

ارتفاع روستای جارو:۱۴۰۰متر

🌧وضعیت آب وهوا ابری و بارانی و در ارتفاعات مه آلود

🔹شروع برنامه ۷:۴۰

🔹پایان برنامه ۱۲:۲۰

🔹مسافت پیمایش۸:۸۹km

🔹عوامل اجرایی برنامه

🔹سرپرست برنامه:موسی نوبهار

🔹مسئول فنی:سیامک عینی

کمک سرپرست:مصطفی تخیری

🔹سرقدم:حسین موسوی تبار

🔹راهنما:علی اکرادی

🔹عقب دار:صابر دلالت

🔹پشتیبان برنامه:فرهاد حسینی

🔹عکاس:مجید عربی و علی قدیری نوبهار حسین موسوی

🔹مسئول محیط زیست و پروتکل های بهداشتی:محمد پور ولی

🔹شرکت کنندگان:۱۷ نفر

موسی نوبهار_نرگس خاطری_صابر دلالت_مصطفی تخیری_نصیر مردانه_فرخنده بوستانی_ماشالله کامکار_اعظم افشار_سیامک عینی_محمد پور ولی_مجید عربی _محمد مهدی هوشنگ_علی قدیری_حسین موسوی تبار_عیسی مطلبی_علی اکرادی_محمد حسین زاده

 

 

🔹ثبت مسیر و گزارش برنامه:نرگس خاطری

 

لینک کوتاه: yun.ir/3qplw6
گزارش صعود به قله جارو گزارش صعود به قله جارو گزارش صعود به قله جارو گزارش صعود به قله جارو گزارش صعود به قله جارو