کتاب از دماوند تا هیمالیا نوشتۀ زهرا جمالی، اطلاعات جامع و بسیار کاملی در مورد کوه و کوهنوردی در اختیار شما قرار می‌دهد. این اثر به مباحثی چون کوه از منظر زمین‌شناسی، قلل بالای ۸۰۰۰ متر جهان، کوه‌نوردی در ایران و بسیاری از موضوعات دیگر در حوزه‌ی کوهنوردی می‌پردازد.

در بخشی از کتاب از دماوند تا هیمالیا می‌خوانیم:

آلاداغ‌لار یا کوه‌های رنگی، یکی از شگفتی‌های آفرینش، که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان خواجه و اتوبان میانه – زنجان قرار دارد. آلا‌داغ لار، نام محلی کوه‌ها و تپه‌های رنگارنگی است که در بخش‌هایی از آذربایجان قرار گرفته‌اند. اگر مسیرتان به شهرستان‌های نام برده خورده باشد، حتماً کوه‌های رنگی یا آلا‌داغ‌لار را مشاهده کرده‌اید. در نگاه نخست، کوه‌های رنگی را شاید یک دفتر نقاشی فرض کنید، اما وقتی با دقت به مناظر و کوه‌ها و تپه‌ها می‌نگرید، جز زیبایی که خداوند خلق کرده، نخواهید دید. کوه‌های رنگی یا آلا‌داغ‌لار یکی از منظر زیباروی زمین به شمار می‌آید. این مناظر آنقدر نادر و عجیب‌اند که گاهی ما تصور می‌کنیم در حال دیدن مناظری از یک سیاره‌ی دیگر هستیم. وجود رنگ‌هایی همچون قرمز، زرد، نارنجی، چشم‌های انسان را خیره می‌کند. در نزدیکی این کوه‌ها، چند روستا قرار دارد که در بین کوه‌های رنگی قرارگرفته‌اند. خاک به‌ کار رفته در کاه‌گلی که برای ساختن خانه در این منطقه استفاده می‌شود، قرمز رنگ است.

خیلی از مردم ایران و گردشگران خارجی از وجود این‌ چنین طبیعت زیبا و عجیب و دیدنی و بکر آگاهی ندارند. این کوه‌ها به سبب رنگی بودنشان به‌ ویژه رنگ مسی و زرد در شرایط نور مناسب و هوای گرم، سوژه‌ی مناسبی برای عکاسی طبیعت به شمار می‌رود. در دنیا شاید چندین کوه به این صورت وجود دارد و امکان اینکه ثبت جهانی شود، زیاد است. اگر توسط محیط‌ زیست این منطقه حفاظت شود و از ساختن جاده و تخریب آن جلوگیری کند، خیلی بهتر است. به امید روزی که تمام انسان‌ها از آسیب رساندن به طبیعت خودداری کنند و در حفظ و نگه‌داری آثار طبیعی و باستانی در تمام نقاط جهان و ایران تلاش کنند.

دماوند

دانلود کتاب از دماوند تا هیمالیا

 

20توصیه مهم به کوهنوردها آموزش آموزش کلاس مجازی اعلام برنامه باشگاه کانون کوه باشگاه کانون کوه برنامه طبیعت گردی برنامه کوهنوردی برگزاری،کلاس،آموزش،کوهنوردی ،تجهیزات،کمپ برگزاری کلاس تقویم برنامه های کانون کوه تمرین توچال خبر خط الراس دماوند دوره های آموزشی دکتر روزجهانی کوهستان روزجهانی کوهستان سال 2020 سعید کتابی صعود صعود به قله خونکهار صعودکوهنوردان باشگاه کانون کوه صعود کوهنوردان باشگاه کانون کوه صعود کوهنوردان کانون کوه طالقان علم کوه قله قله توچال قله منار مجازی نامزد هئیت مدیره پیمایش کارل مارکس کامبیز بختیاری کانون کوه کرج کلاس آموزشی کوهنوردان کوهنوردی کوهپیمایی گزارش گزارش برنامه گزارش برنامه ها گزارش برنامه های کانون کوه درسال۱۴۰۰

لینک کوتاه: yun.ir/q9p1jb
معرفی کتاب از دماوند تا هیمالیا معرفی کتاب از دماوند تا هیمالیا معرفی کتاب از دماوند تا هیمالیا معرفی کتاب از دماوند تا هیمالیا معرفی کتاب از دماوند تا هیمالیا