کانون کوه:صعود کوهنوردان باشگاه کانون کوه به قله تفتان

مورخه ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ پنج  تن از اعضای باشگاه کانون کوه   به سرپرستی مربی توانمند  آقای سعید کتابی  در قالب  طرح  سیمرغ  به قله *۳۹۱۱ متری   تفتان  در استان سیستان و بلوچستان  صعود نمودند

قله تفتان در فاصله حدود ۱۶۰ کیلومتری زاهدان( بسمت جنوب) و حدود،۲۵ کیلومتر مانده تا شهرستان خاش، دو راهی تمندان،کوشه بسمت روستای دره گل واقع شده است.
قله آتشفشانی تفتان به ارتفاع ۴۰۵۰ متر در منطقه ییلاقی و خنک و در روستای دره گل واقع شده است
. تفتان نام تنها آتش فشان نیمه فعال در سراسر ایران است. فعالیت های شدید آتشفشانی در آغاز دوره ی کواترنر بر ارتفاع آن افزوده تا جایی که هم اکنون این کوه با۴۰۵۰ متر ارتفاع بلندترین نقطه ی استان محسوب می شود.
تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرم است که از کلمه “تفت” به معنای گرم و سوزان می آید و علت آن آتشفشانی بودن این کوه و خروج گاز گوگرد از درون آن است.
کوه تفتان دارای ۴ قله می باشد:
قله ی شمالی که مرتفع ترین آن می باشد به نام کوه زیارت است، قله ی جنوبی که کوتاه تر و آتشفشانی است، مادر کوه نامیده می شود، قله ی شمال شرقی صبح کوه و قله ای که در مغرب مادر کوه قرار دارد نر کوه نامیده می شود.
و کوهنوردان عموماً از یال غربی صعود می کنند که در آن پناهگاه مجهزی ساخته شده است.

تاریخ اجرای برنامه: ۹ و ۱۰ فروردین ماه ۱۴۰۰
شرکت کنندگان آقا: حبیب صالحی، رضا گجلو ، مسلم هاشم لو ،  مهدی بهمنی، سعید کتابی (سرپرست)
۱۰ فروردین ۱۴۰۰

لینک کوتاه: yun.ir/xmgsif
صعود تیم سیمرغ باشگاه کانون کوه به قله تفتان صعود تیم سیمرغ باشگاه کانون کوه به قله تفتان صعود تیم سیمرغ باشگاه کانون کوه به قله تفتان صعود تیم سیمرغ باشگاه کانون کوه به قله تفتان صعود تیم سیمرغ باشگاه کانون کوه به قله تفتان