گزارش صعود به علم کوه

موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران قله ها و طبیعت (کانون کوه)

تاریخ :1400/6/11

نام و نام‌ خانوادگي تهیه كننده ترک: آرش مقامی      مقياس : متر        منبع : نرم افزار viewranger و Relive همچنین

استفاده از سایت www.wikiloc.com

 

 

امضاء گزارشگر یا تهیه کننده: آرش مقامی                                        امضاء سرپرست برنامه :مجید عربی

تاریخ 25/6/1400                                                                                        تاریخ 25/6/1400

 

 

گزارش برنامه

موقعیت جغرافیایی:

علم‌کوه در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کلاردشت و در استان مازندران قرار گرفته‌ است. کلاردشت نزدیک‌ترین شهر استان مازندران به این منطقه و پراچان و طالقان نزدیکترین شهرها در استان البرز به علم‌ کوه هستند.  از جبهه شمالی این کوه مشرف به کلاردشت و در جبهه جنوبی نیز این کوه مشرف به طالقان است.منطقه علم‏ کوه و تخت سلیمان با بیش از ۴۰ قله ‏ی بالای ۴۰۰۰ متر یکی از مناطق حائز اهمیت از لحاظ کوهنوردی محسوب می‏شود. علم ‏کوه با ارتفاع ۴۸۵۰  متر دومین قله بلند کشورمان، با دیواره مشهور خود در این منطقه واقع شده است. صعود به علم کوه همیشه زیبا، به دلیل آب و هوای ناپایدار منطقه هیجان انگیز است.

مسیرهای صعود:

  1. از منطقه کلاردشت در جاده چالوس مرزن‌آباد (مسیر صعود اصلی)
  2. از منطقه دلیر و الیت در جاده چالوس (دزدبند(
  3. از منطقه تنکابن و عباس‌آباد (دره سه‌هزار(
  4. ازمنطقه طالقان (البرز) ـ روستای پراچان

ساعت 9 صبح روز جمعه از میدان توحید با یک دستگاه میدل باس و یک سواری  به سمت مرزن آباد و سپس کلاردشت و رودباک حرکت کردیم. در ساعت 11:30دقیقه به روستای رودبارک و قرارگاه فدراسیون رسیدیم و پس از ملحق شدن سایر اعضا و صرف ناهار در قرارگاه ، با کرایه کردن 3 دستگاه پاترول(رفت و برگشت هر نفر 200 هزارتومان)  از جاده سنگلاخ به سمت تنگه گلو حرکت کردیم. قرارگاه وندرابن در مسیر رسیدن به تنگ گلو می باشد. پس از گذشت یک ساعت ونیم به پارکینگ تنگ گلو رسیدیم.

 

برخی از همنوردان با کرایه قاطر های حاضر در پارکینگ اقدام به حمل وسایل خود تا حصار چال کردند. پس از گذشت یک ساعت و نیم از تنگ گلو  در ساعت 17به حصار چال رسیدیم و اقدام به برپایی چادر ها نمودیم. اطراف منطقه حصار چال چشمه ها و رود های متعدی روان است که از یکی از چشمه ها اقدام به برداشتن اب اشامیدنی کردیم. بدلیل وجود برف چال های دایمی در این منطقه نیازی به حمل کمل بک و اب اضافه نیست. پس از کمی گشت وگذار اطراف چادر ها ، دوستان در ساعت 21 برای استراحت و خواب شبانه به چادر های خود رفتند.

طبق برنامه قبلی ، ساعت 4 صبح بیدار باش زدیم و همه دوستان(به غیر از دو نفر از همنوردان) تا ساعت 5 اماده حرکت شدند. با کمک راهنمای تیم اقای تخیری پس از یافتن پاکوب ، حرکت به سمت علم کوه را آغاز کردیم .تا قبل از روشن شدن هوا، با استفاده از هد لایت مسیر را پیمودیم. پس از دو توقف کوتاه جهت استراحت و صرف صبحانه در ساعت 10:30 به قله رسیدیم. استفاده از دستکش و کت پر در طول مسیر الزامی بود.

متاسفانه تابلو قله موجود نبود و پس از نیم ساعت عکاسی روی قله ، با هماهنگی سرپرست اقدام به فرود از مسیر شن اسکی(علم چال) نمودیم. ساعت 13:30 به محل چادر ها در حصار چال رسیدیم و پس از صرف ناهار و جمع آوری وسایل دو نفر از همنوردان زودتر از بقیه به سمت تنگ گلو حرکت کردند.

بقیه اعضای گروه منتظر برگشتن سایر نفرات شدند و  ساعت17  همه اعضا در محل پارکینگ تنگ گلو جمع شدند و با پاترول به محل قرارگاه رودبارک حرکت کردیم. پس از رفع خستگی و صرف شام ساعت 8 از رودبارک حرکت و در ساعت 12 به کرج رسیدیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

نام و نام خانوادگی گزارشگر                نام و نام خانوادگی سرپرست

 

    امضاء:آرش مقامی                              امضاء:مچید عربی