موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران  قله ها و طبیعت (کانون کوه)

گزارش صعود به قله  دماوند از مسیر غربی

تاریخ 18/06/1400

گزارش صعود به قله دماوند از مسیر غربی
تاریخ 18/06/1400

برنامه صعود به  قله ی دماوند از مسیر غربی

تاریخ     17  و18 شهریور ماه 1400

برنامه ی صعود به قله ی دماوند ازمسیر غربی  با یک هفته تاخیر نسبت به تقویم برنامه های تابستان 1400در روزهای 17 و 18شهریو اجرا شد.روز چهارشنبه 17 شهریور ساعت 5 از کرج آغاز به حرکت کردیم طبق روال وضعیت قرمز کرونا یی از وسیله ی شخصی  استفاده شد. (سرپرست برنامه روز قبل در گروه تلگرامی هماهنگی های لازم را با دوستانی که قرار بود ماشین بیاورند، انجام داده بودند. تعداد نفرات تیم 15 نفر بود .ساعت8 در قرار گاه پلور بودیم.اولین پاترول حدود ساعت 8:10 به راه افتاد .مسیر پلور تا پای کارعمدتا جاده خاکی و پر دست انداز است فقط حدود ده دقیقه تا نزدیک دفتر محیط بانی آسفالت است. حدود ساعت 10 به پای کار( ارتفاع 3400 متر) رسیدیم. سایر اعضای تیم هم با فاصله ی زمانی کوتاهی به ما پیوستند.فرصتی  برای استراحت  ایجاد شد تعداد معدودی از دوستان بخشی از بار و کوله هایشان را به صاحبان الاغ  و قاطرسپردند.ساعت حدود 10:30 سرپرست برنامه دوستان را برای معارفه فرا خواندند. بعد از معارفه مسئول فنی شرح مختصری از چگونگی اجرای برنامه و نکات ضروری را یا د آوری کردند.سرپرست برنامه نیز در پایان مسئولیت های دوستان را تذکر دادند.حدود ساعت 10:40 به سوی جان پناه سیمرغ در ارتفاع 4200 متر روانه شدیم. هو ا گرچه آفتابی بود اما بوی نزدیک شدن قدمهای پاییز  را می داد وخنکای دلچسبی داشت .نسیم خنک کوهستان نیز یاری دهنده بود. شیب مسیرپیمایش  شیب نسبتا ملایم بود.

ساعت حدود ساعت 13:15 به پناهگاه سیمرغ رسیدیم تعدادی از دوستان تیم که زودتر رسیده بودند .محل مناسبی را برای برپاکردن چادرها نشانه گذای کرده بودند.بنا به گفته ی مسئول فنی باید ساعت 16 برای هم هوایی تا ارتفاع 4500 می رفتیم. حالا فرصت لازم برای بر پایی چادرها ، صرف نهار و استراحت داشتیم.هوا نیز بسیار خنک و مناسب حال بود.باد محسوسی نمی وزید، چشمه ی یخچالی نیزدر همان نزدیکی سمت راست پناهگاه بود.سرویس بهداشتی  باهمه ی محدودیتهایش تمیز بود.ساعت 16:30 همه ی دوستان آماده ی صعود جهت هم هوایی بودند.

     

هوا نسبتا سردتر شده و مه غلیطی در همان نزدیکی ها  دامن گسترده بود در ارتفاع 4500 متر فضای مناسبی بود برای اتراقی کوتاه،که در این فرصت مسئول فنی سخنان کوتاهی درباره ی تاریخچه ی پناهگاه سیمرغ موسس و بانی آن زنده یاد بهمن شهوندی داشتند.سپس فرود آمدیم و بعد از نرمشی کوتاه مسئول فنی تذکرات ضروری از جمله صرف مایعات زیاد ، شام سبک،آماده کردن کوله ها ،هرچه زودتر خوابیدن و به کوله شدن در ساعت 5 صبح را یادآور شدند.

   

شب حدود ساعت 22 سکوت نسبتا خوبی فراهم شد. اما در طول شب کم و بیش رفت و آمدها سکوت  را می شکست وخواب را ازچشم گریزان می کرد.ساعت 5:15 صبح دوازده نفر از دوستان با کلاه کاسکت و هدلامپ آماده ی  صعود بودیم.یکنفراز دوستان به علت بی خوابی و دیگری به دلیل حالت تهوع شدید در شب ونفرسوم هم طبق برنامه ی قبلی شان با ما همراه نشدند. ستاره ها هنوز به زیبایی در آسمان می درخشیدند.بادی نمی وزید اما سردی هوا گزنده بود.با سرزدن سپیده  هدلامپها را خاموش کردیم .حدود ساعت 7 در ارتفاع 4800 بودیم استراحتی کوتاه  برای تعویض لباس ، صرف  آب وتنقلات.اما همچنان خبری از آفتاب نبود.

شیب مسیر هر دم بیشتر و بیشتر می شد ودرگیر ی با سنگ کم و بیش وجود داشت.از ارتفاع 5200 با برف و یخ قابل تاملی روبرو شدیم  که عبور از آن احتیاط بیشتری را می طلبید. شوق دیدار با آفتاب کم ازاشتیاق رسیدن به قله  نبود .به دلیل موقعیت جغرافیایی مسیر غربی تا حدود ساعت 11 آفتاب آفتابی نشد!حالا در ارتفاع حدود 5300 متر یکی از دوستان به دلیل شرایط خاص تصمیم به بازگشت گرفتند.حالا تیم ما دو گروه شده است 6 نفر از دوستان جلوتر از ما به قله رسیده بودند  وبالاخره  ما نیزساعت 11:40  به قله رسیدیم و به دوستانی که زودتر از ما بر فراز شده بودند پیوستیم.بعد از استراحت 10 دقیقه ای و سپس گرفتن چند عکس یادگاری با دوستان و در کنار تابلو قله ، ساعت 12:15آماده ی فرود شدیم .

طبق نظر مسئول فنی از مسیر شن اسکی برگشتیم، در ابتدای فرود با شیب تند و برف و یخ مواجه شدیم .و بعد از اتمام شیب تند  و یخ و برف ،شن اسکی بود که اختیار را از پاها ی خسته می ربود. هوا همچنان ملایمت پاییزی داشت. حدود ساعت 14:30 اتراق کوتاهی برای صرف نهار داشتیم. وبعد ادامه ی مسیر، تا ارتفاع نزدیک به 4500 راهی جز گذر از شن اسکی طاقت فرسا  نبود.ساعت حدود 16 به چادرها رسیدیم.

بعد از نرمش کوتاهی ونوشیدن چای که دوستان آماده کرده بودند .قرار شد ساعت 17 همه به سوی پارکینگ پاترولها  روان شویم چرا که قرار با راننده ها ساعت 20 بود.مسئول فنی و 8 نفر از دیگردوستان ساعت 17:30 به سوی پایین راهی شدند. سرپرست و5 نفر دیگر با فاصله ی نیم ساعت به سوی پارکینگ حرکت کردیم. ساعت 20:15 به پارکینگ پاترولها رسیدیم. دوستان ما  رفته بودند حدود ساعت 23  به قرارگاه رسیدیم بعد از مکث کوتاهی به سوی کرج  راهی شدیم.

   

اعضای تیم:

 اعضای باشگاه: 1- سیامک عینی 2- مینا حسینی 3-  بهروز پدرود 4- مصطفی تخیری5- آرش مقامی 6- رمضانعلی قدیری7- الهام مشفق 8- یزدان نوربخش 9-حمید مالکی 10- علی سرعتی 11- مهدی عباسی

میهمان : 1- حماد جلیلی2- حامد جلیلی 3- محسن مقدری4- بهمن خالقی     

 

 

نام و نام خانوادگی گزارشگر  : میناحسینی       

نام و نام خانوادگی سرپرست : سیامک عینی     

شهریور 1400