موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران قله ها و طبیعت (کانون کوه)

گزارش صعود به قله سکه نو

تاریخ:8مهر 1400

   

نام و نام‌ خانوادگي تهیه كننده ترک: شکوفه چهاردولی      مقياس : متر        منبع : نرم افزار viewranger و Relive همچنین

استفاده از سایت www.wikiloc.com

 

نكات :

1- شمال جغرافيائي    2- تعداد مسيرهاي صعود    3- متمايز كردن مسيرهاي زمستاني و تابستاني    4- اسامي و محل چشمه‌هاي دائمي و رودخانه‌ها    5- محل جانپناهها، اطاقكهاي مصنوعي و برقراري كمپ    6- ارتفاعات اطراف با ذكر مشخصات درصورت امكان     7- ديواره و يخچالهاي دائم

 

امضاء گزارشگر یا تهیه کننده: شکوفه چهاردولی                                                امضاء سرپرست برنامه :شکوفه چهاردولی

تاریخ 08/07/1400

گزارش برنامه

موقعیت جغرافیایی:

قله سکه نو (یا سینو که در گویش مازنی به معنی شنا و آب تنی است) به ارتفاع 3880 متر در دهستان نساء از بخش آسارا در استان البرز واقع شده است. قله سینو از شرق به روستای وارنگرود، از جنوب غرب به آبادی ولایت رود و از جنوب به روستای گاجره منتهی میشود. این قله در منتهی الیه غربی خط الراسی شرقی-غربی بطول تقریبی 40 کیلومتر در البرز مرکزی قرار دارد که بین کوهنوردان به خط الراس هرزه کوه مشهور است و از شرق به غرب شامل قلل هرزه کوه، خرس چال، دال کولی، نوسوم بویدر، شیورکش، سه چال و سکه نو است که در احاطه دو دره مشهور وارنگرود در شمال و دریوک در جنوب قرار دارد و یکی از پرآب ترین رودخانه های منطقه را تشکیل می دهند.

مسیرهای صعود:

1-      مسیر جنوبی از جاده دیزین، روستای ولایت رود

 • مسیر غربی از روستای وارنگه رود

 آنتن دهی مسیر

روستای وارنگه رود در محل پارک خودرو آنتن نداشت. نزدیکی قله و بخشی از دره آنتن وجود داشت.

شرح گزارش

روز پنجشنبه مورخ 08/07/1400 همنوردان تهرانی ساعت 3:30 در ایستگاه  ایران فیلم که از قبل تعیین شده به تیم ملحق شدند و ساعت 4:15 صبح از میدان کرج مقابل سینما هجرت با یک دستگاه میدل باس و یک دستگاه ماشین سواری به سمت مبدا صعود براه افتادیم.

در کیلومتر 80 جاده کرج چالوس وارد فرعی دسترسی به دیزین میشویم. پس از طی مسافت حدود 3 کیلومتر تابلو روستای وارنگه رود، که جاده فرعی سمت چپ را نشان میدهد، قابل مشاهده است. با گذر از داخل دره با جاده ای باریک ساعت 6:10 دقیقه به روستای زیبای وارنگه رود رسیدیم.

در این برنامه دو تیم حضور دارد که با توجه به برنامه ریزی باشگاه دو صعود را در کنار هم آغاز کنند، یک تیم صعود به قله سکه نو و تیم دوم خط الراس سکه نو-خلنو  میباشد. ساعت 6:20 دقیقه با هماهنگی سرپرستها، حرکت از کنار پایگاه مخابرات به سمت یال جنوبی آغاز گردید بعد از حدود یک ساعت پیمایش در قسمتی از یال که مسطح بود همگی به صورت دایره ایستاده و خود را معرفی نمودند. بعد از این کار همگی با هماهنگی سرپرستها مرتب و با سرقدمی آقای مهدی عباسی از تیم خط الراس به راه خود ادامه داد.

در ابتدای مسیر به گرده سنگی و ریزشی برخورد کردیم که با حمایت و رعایت اصول سنگنوردی تیم با موفقیت از مسیر عبور و به پیمایش خود ادامه داد بعد از حدودا 1ساعت و نیم پیمایش با هماهنگی سرپرستها ساعت 8:15 در ارتفاع 3200متری اعلام صرف صبحانه داده شد، دوستان به مدت 15 دقیقه استراحت و صبحانه میل کردند و با اعلام حرکت، تیم الگوی قبلی پیمایش خود را آغاز کرد با توجه به سنگینی کوله تیم خط الراس ریتم بسیار خوب و ملائم در کل نفرات وجود داشت در زمانهای مناسب با هماهنگی 5 دقیقه ایی استراحت سرپایی به افراد در طول مسیر داده می شد و در طول پیمایش با حضور مربیان تیم، بخشی از نکات آموزشی برای افراد گفته شد.

در نهایت دو تیم ساعت 10:45 دقیقه با موفیقت به قله رسیدند از آنجایی که زمان بندی برای تیم خط الراس برای رسیدن به هدفشان بسیار مهم بود بعد از حدودا ده دقیقه استراحت و با گرفتن عکسهای یادگاری از تیم سکه نو جدا شدند و به مسیر خود ادامه دادند، قبل از رسیدن به قله فردی از تیم خط الراس به دلایل شخصی از ادامه مسیر با تیم خط الراس انصراف داد و با تیم سکه نو همراه گردید.

همنوردان تیم سکه نو با زمان بندی خود ساعت 11:25 به سمت دره شروع به فرود کردند ابتدای مسیر در زیر قله شیب نسبتا تندی داشت که با هماهنگی سرپرست و مسئول فنی با سرقدمی پیشکسوت جناب تخیری با آرامش به پاکوب کف دره رسیدند در نهایت با تغییر سرقدمی به خانم افشاری حرکت به سمت روستا آغاز گردید در طول مسیر باد شدیدی در حال وزیدن بود و خوشبختانه کف دره امن بود و دوستان به راحتی با سرعت خوب مسیر را طی کردند در میانه مسیر استراحتهای کوتاه خستگی دوستان را برطرف می کرد. با وجود گرمایی باقی مانده از تابستان ولی در طول مسیر وجود چشمه های فصلی نوید آب و سرسبزی میداد. با هماهنگی سرپرست و موافقت همنوردان نزدیک چشمه پر آبی مشغول استراحت و صرف ناهار شدند بعد از حدودا نیم ساعت استراحت ادامه پیمایش شروع و در نهایت ساعت 15 از میان باغات زیبایی روستا به محل ماشین رسیدیم و کار تیم پایان یافت، و ساعت 17:30دوستان کرجی در میدان کرج پیاده و بقیه دوستان به سمت تهران حرکت کردند ساعت 18 کلیه همنوردان از وسیله نقیله پیاده و کار پایان یافت.

نقطه قوت برنامه :

 • هماهنگی دو تیم و سرقدمی مناسب
 • زمان بندی خوب و به تاریکی برخورد نکردن
 • زمان برنامه در پنجشنبه باعث شد که به ترافیک جاده چالوس برخورد نشود.
 • وسیله نقلیه راحت
 • رعایت پروتکل بهداشتی همه همنوردان

نقطه ضعف برنامه :

 • با وجود یک دستگاه وسیله نقلیه شخصی، تعداد صندلی وسیله نقلیه عمومی به نسبت نفرات کم بود

تعداد نفرات شرکت کننده:16 نفر

اعضای عضو:1 –شکوفه چهاردولی 2-تورخ خوش مشرب 3-حسین نیستانکی 4-فرخنده بوستانی  5 –ذلیخا افشاری بشر 6-کورش خوش مشرب 7-مصطفی تخیری 8 -سید حسین موسوی تبار 9-غلام محمد کریمی 10-بهروز پدرود 11-محمد خالوئی 12-نبی لطفی

مهمان: 13-حامد فریدونی

 • نام و نام خانوادگی گزارشگر                نام و نام خانوادگی سرپرست 

      امضاء: شکوفه چهاردولی                     امضاء:شکوفه چهاردولی

 • مهرماه 1400