موسسه فرهنگی ورزشی دوستداران  قله ها و طبیعت (کانون کوه)

گزارش برنامه قله خوراسان کوه

تاریخ  1400/10/10

كــــــــــــــــــــــــــــروكي و نقشه

 

شرح گزارش برنامه

 

 

موقعیت جغرافیایی خوراسان کوه:

نام اصلی قله خوراسان کوه است که به معنی طلوع خورشید می باشد. نام های دیگر آن خرسان کوه، خراسان کوه ذکر شده اند. خوراسان کوه در غرب البرز مرکزی با ارتفاعی حدود 3100 متر واقع شده است. مبدأ صعود روستای فشند است که در فاصله 13 کیلومتری شمال هشتگرد واقع شده است. قله خوراسان کوه از سه نقطه ولیان، طالقان و فشند قابل دستیابی است.

توپوگرافی قله : قلل علم کوه و شاه البرز در شمال ، قلل ناز و شاه کرم در شرق ، قلل زرچگانی ،آسمان کوه  در غرب

جبهه جنوبی از ویسه سر صعود می‌گردد و مسیرش از مسیرغربی طولانی‌تر است.

آنتن دهی مسیر : در برخی نقاط آنتن وجود داشت

شرح برنامه :

برنامه ی خوراسان کوه جایگزین برنامه ی “کلاش ویا”  در تقویم زمستانه کانون کوه بود .برنامه ی کلاش ویا به علت بارش زیاد برف و خطر بهمن در منطقه( طبق هماهنگی با راهنمای برنامه )، کنسل شد .وسیله ی نقلیه ی برنامه ی خوراسان کوه با توجه به تعداد معدود شرکت کننده ماشین شخصی بعضی از دوستان بود. طبق هماهنگی در گروه، ساعت 5:30 از میدان توحید کرج حرکت کردیم و در میانه ی راه بعضی دیگر از دوستان همراه شدند.ساعت  حدود 6:30  به روستای فشند رسیدیم. بعد از یک نرمش کوتاه و معارفه برای آشنایی با بعضی از مهمان ها ،حدود ساعت 7:10  به سوی قله حرکت کردیم. هوا  نسبتا ابری بود. وزمین از بارش طی هفته نمناک ،اینجا و آنجا به صورت پراکنده سبزه های تازه رسته ای  نمایان بود .نشانی از برف و زمستان نبود.سرمای هوا نیز گزنده نبود. در طی مسیر یکی از دوستان مهمان به بیان بعضی از مطالب آموزشی حول مسائل کوه و کوهنوردی، پرداختند و باطرح پرسشهایی در این ارتباط ذهن دوستان را نیز فعال نمودند.حالا در ارتفاع 2300 متری  زمین  از برف سفید بود و رنگ زمستان داشت . امامسیراز تردد کوهنوردان برف کوبی شده بود. در ارتفاع حدودا 2500 متر یکی از همنوردان به دلیل گرفتگی پا تمایل به ادامه ی صعود نداشتند. از این رو یکی از مسئول فنی سویچ ماشین خود را به ایشان دادند و ایشان را با سه نفر از کوهنوردانی که در حال فرود بودند روانه ی بازگشت نمودند.

ساعت 12:30 به قله رسیدیم مه غلیظی همه جا را پوشانده بود . شدت  باد وسرمای هوا نیز بیشتر شده بود . بعد از مکثی کوتاه و گرفتن چند عکس  درساعت 12:45 دقیقه فرود آمدیم .حدود ساعت 16:30 به پای کار و محل پارک ماشینها رسیدیم و به سوی کرج روانه شدیم. .

تعداد نفرات شرکت کننده:10 نفر

اعضاي شركت‌كننده :

عضو: ، مینا حسینی، شکوفه چهاردولی، ، رضا امینی، سیامک عینی، سهراب اعظمی

مهمان: فرهاد اسکندری، سهند اسکندری، ایرج اعظمی، زهرا حسینی، ابو القاسم ابافت

نام و نام خانوادگی گزارشگر                                                نام و نام خانوادگی        سرپرست                                              امضاء: مینا حسینی                                                                                        امضاء: مینا حسینی